Jak se budou vyvíjet paliva/maziva v éře účinnosti?

Téměř na všech hlavních automobilových trzích na světě nutí moderní regulační opatření a vládní iniciativy výrobce OEM dodávat vozidla s nižšími emisemi a vyšší spotřebou paliva než kdykoli předtím. Nastala éra efektivity a nic nenasvědčuje tomu, že by měla trvat krátce. Výrobci OEM pokračují v zavádění řady nových hardwarových vymožeností, které mají splnit emisní cíle, ale samy o sobě tuto práci nezvládnou. Kriticky důležitá budou vysoce výkonná maziva a paliva, která pomohou novému hardwaru plně využít jeho potenciál. A tato maziva a paliva mají svůj vlastní přínos pro celkové zvýšení účinnosti.

Z těchto důvodů je povinností celého hodnotového řetězce vyvíjet, distribuovat a využívat tyto vysoce výkonné kapaliny v různých aplikacích. Závisí na tom éra efektivity.

Vliv na moderní hnací ústrojí

Jednou z nejběžnějších a nejúčinnějších metod okamžitého zmírnění dopadu emisí z moderních hnacích ústrojí je použití zařízení pro následné zpracování emisí. Výrobci OEM tak činí v celém odvětví. V oblasti osobních automobilů se stále častěji zavádějí filtry pevných částic (GPF), zejména v Evropě, kde se zpřísňují emisní normy. Poprvé byly do sériové výroby zavedeny v roce 2014 a od té doby se stále častěji objevují v nejrůznějších značkách a modelech.

Většina technologií GPF vede výfukové plyny motoru přes porézní keramický filtr. Po vstupu do filtru se částice výfukových plynů zachytí v jemných pórech stěn kanálků. Při spalování se spaluje malá část motorového maziva, které rovněž proudí do filtru. Při tom se na stěnách kanálku vytváří vrstva popela. Zpočátku popel z maziva zmenšuje velikost pórů a ve skutečnosti zlepšuje účinnost filtrace – k tomuto zlepšení je však zapotřebí pouze malé množství. Jakmile se nahromadí větší množství, může způsobit dlouhodobé ucpání, které má vliv na výkon a účinnost GPF. Kromě toho má na ucpávání vliv také složení popela, protože jeho struktura může být porézní nebo neporézní. Maziva s nízkým obsahem sulfátového popela, fosforu a síry (Low SAPS) jsou proto nezbytná pro dlouhodobé dodržování emisních předpisů. Neoptimální výkonnost maziva může vést k selhání zařízení a k reklamaci.

 DPF Lubrizol

Zde zobrazený filtr DPF odstraňuje z výfuku pevné částice neboli saze. V průběhu času se ve filtru mohou usazovat pevné částice. Aby nedocházelo k velkému zanášení, je nutné pravidelné vypalování pevných částic pomocí regenerace.

V oblasti vznětových motorů bylo po celém světě použito několik dalších technologií, včetně filtrů pevných částic (DPF), oxidačních katalyzátorů vznětových motorů (DOC) a selektivní katalytické redukce (SCR). Tato zařízení prokazatelně zachycují a oxidují až 100 % částic sazí ve výfukových plynech motoru, a proto se v posledních letech osvědčila při plnění vyvíjejících se emisních cílů.

Stejně jako filtry GPF se mohou filtry DPF ucpat popelem a bez přípravků Low SAPS se stanou mnohem rychleji neúčinnými. Výběr motorového oleje s nízkým obsahem SAPS sníží ucpávání DPF, zajistí čistší výfukové plyny, účinnost vozidla a nižší nároky na údržbu. Dále mohou aditiva proti usazeninám pomoci snížit zatížení sazemi, a tím přispět ke snížení pravděpodobnosti ucpání DPF. Neoptimální výkon může vést k nutnosti častějších regenerací – což způsobuje další prostoje a plýtvání nadbytečným palivem.

Nižší viskozita, vyšší účinnost

Kromě toho, že maziva lépe umožňují použití technologií, jako jsou filtry GPF a DPF, mohou sama o sobě vést ke snížení spotřeby paliva. Složení s nižší viskozitou napříč spektrem osobních a těžkých nákladních automobilů mohou pomoci motorům pracovat efektivněji a dosáhnout úspory paliva. Toho dosahují tím, že snižují tření mezi pohyblivými částmi motoru, což umožňuje, aby se tyto části pohybovaly s menším odporem a měly větší relativní výkon. Toho však nelze dosáhnout pouhým složením řidších kapalin; přípravky s nižší viskozitou vyžadují správnou chemii aditiv, aby poskytovaly spolehlivou ochranu a výkon.

Je pravděpodobné, že výrobci OEM budou i nadále specifikovat pro použití ve svých vozidlech kapaliny s nižší a nižší viskozitou, zejména na trhu osobních automobilů. Pokročilá chemie aditiv pomohla poskytnout výrobcům OEM jistotu, že tyto kapaliny budou poskytovat spolehlivou ochranu v terénu po celou dobu životnosti vozidel.

Zlepšení kvality široce rozšířených paliv pomocí aditiv

Jak v segmentu osobních automobilů, tak v segmentu těžkých vznětových motorů má kvalita paliva významný vliv na schopnost nového hardwaru pracovat čistě a efektivně. Například v segmentu osobních automobilů výrobci OEM stále častěji využívají technologii přímého vstřikování benzinu (GDI), aby dosáhli vyšší spotřeby paliva. Tyto motory však mají větší sklon k tvorbě usazenin, což může mít negativní vliv na provoz motoru a úsporu paliva. Motory GDI jsou konstruovány s extrémně přísnými tolerancemi a jsou určeny k optimálnímu provozu v čistém prostředí a částečně se spoléhají na kvalitnější paliva, která přispívají k vyšší čistotě motoru. Benzín, který obsahuje správnou aditivní technologii, může pomoci eliminovat toto hromadění karbonu, což umožňuje motorům GDI pracovat s maximální účinností po celou dobu jejich životnosti.

V dieselových aplikacích může mít optimálně aditivovaná nafta ještě větší vliv. I zde je pro účinnost důležitá čistota motoru a aditiva proti usazeninám také pomáhají udržovat vstřikovače, filtry DPF a další součásti bez nánosů a sazí. To má zásadní význam pro provozuschopnost řidiče, protože čistší DPF filtry mohou snížit potřebu časově a palivově náročných regenerací (proces, při kterém vznětové motory běží na vyšší teplotu, aby spálily nahromaděné saze z DPF filtru). Ačkoli je regenerace pro vozové parky a jejich aktivní údržbu DPF nevyhnutelná, čistší paliva ošetřená správnými aditivy proti usazeninám mohou pomoci snížit četnost regenerací nebo jiných forem časově náročné údržby, což vozovým parkům dlouhodobě pomáhá šetřit čas a peníze.

Dalším důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu v oblasti těžkých nákladních vozidel, je rostoucí význam obnovitelných zdrojů nafty. Obnovitelná nafta, oficiálně nazývaná hydrogenačně odvozená obnovitelná nafta (HDRD), je chemicky stejná jako ropná nafta a může být použita ve své čisté formě – R100 – jako náhrada ULSD. To z ní činí velmi vhodný a účinný prostředek ke snížení uhlíkové náročnosti v potenciálně širokém měřítku.

Pokud se však obnovitelná nafta neupravuje, přináší to své výhody. Jednou z nejvýznamnějších je inherentní mazivost obnovitelné nafty – např. schopnost paliva zabránit opotřebení v aplikacích kov na kov při průchodu spalovacím systémem. To je důležité zejména v systému vstřikování paliva vznětového motoru, kde palivo prochází vysokotlakými čerpadly navrženými s přísnými tolerancemi (podobně jako u moderních motorů GDI). Dobré palivo – ať už z obnovitelných zdrojů nebo jiné – vyžaduje určité mazací vlastnosti, které mohou pomoci zabránit předčasnému opotřebení, a správná aditiva.

Do budoucna budou mít správná maziva a paliva zásadní význam, protože automobilový průmysl jako celek směřuje k budoucnosti s nižší spotřebou paliva. Vysoce výkonná aditivní chemie bude mít v palivech a mazivech stále větší význam. Silná partnerství napříč hodnotovým řetězcem – mezi prodejci paliv a maziv, dodavateli aditiv a výrobci OEM – k tomu mohou přispět.

 

Zdroj: automotiveworld.com