Jak mohou výrobci aut přejít od produktu ke službě?

Generální ředitel společnosti WirelessCar sdílí svůj výhled na digitální služby propojeného auta. Digitální revoluce pokračuje v přetváření zážitků z mobility, přičemž do centra pozornosti se dostává propojený automobil. 

Konektivita je nyní považována za klíč k řešení mnoha průmyslových problémů, a to jak pro řidiče, tak pro výrobce automobilů. Datové a digitální služby společně mohou nejen usnadnit nové funkce pro pohodlí a bezpečnost, ale také zvýšit loajalitu zákazníků, pomoci splnit požadavky na udržitelnost a zvýšit prodej elektrických vozidel. V zásadě mohou také pomáhat výrobcům originálních dílů (OEM) se změnou paradigmatu od výrobce automobilů k poskytovateli mobility, když se zaměření přesouvá od produktu ke službě.

„Pokud jde o přeměnu výrobců OEM z produktů na služby, je důležité provést přechod správně,“ říká Martin Rosell, generální ředitel společnosti WirelessCar. Švédský odborník na digitální služby spolupracuje s předními světovými výrobci automobilů již 20 let a pomáhá jim umožnit propojení vozidel spolu se souvisejícími službami. „Výrobci automobilů opravdu chtějí navázat spojení se svými spotřebiteli,“ říká Rosell pro Automotive World.

Propojení se spotřebiteli

Společnost WirelessCar počítá mezi své klienty některá z největších jmen v oboru (BMW, Nissan, Volkswagen, Subaru, Jaguar, Volvo…), ale je vlastněna Volkswagen Group, která ji koupila od AB Volvo v roce 2018. Se změnou vlastnictví přišla mírná změna obchodního zaměření z užitkových vozidel na osobní automobily. „V té době byl koncern VW vhodnější,“ vysvětluje Rosell. „Zatímco jsme propojili nákladní vozidla a vybudovali správu vozového parku, skutečně jsme rostli s automobilovým průmyslem. Hledal jsem průmyslového vlastníka s pohledem zaměřeným na vozidlo, který by přihlížel na to, co jsme vyráběli a Volkswagen Group všechno tohle splňoval. Je to největší výrobce automobilů na světě a my jsme se tam dostali ve správný čas.”

VW acquires WirelessCar

VW viděl WirelessCar jako další krok ve vývoji svého digitálního ekosystému.

VW tlačí do propojených služeb, protože se považuje spíše jako poskytovatel mobility než jako výrobce plechů. V době akvizice WirelessCar tehdejší ředitel Digital & New Business/Mobility Services ve značce Volkswagen Christoph Hartung uvedl: „Naším cílem je vyvinout z Volkswagenu poskytovatele mobility s plně propojeným vozovým parkem. Naši zákazníci budou moci neustále využívat digitální služby s přidanou hodnotou ve svých autech nebo na svých mobilních zařízeních.“

Ostatní značky mají podobné nápady a společnost WirelessCar ví, že poptávka po její odbornosti se bude jen zvětšovat. „Volkswagen a stávající zákazníci rychle rostou, ale přibudou i noví zákazníci,“ předpovídá. „Všichni jsou uprostřed této digitální transformace. U různých značek se to odehrává různými způsoby, ale všechny míří do stejné budoucnosti.“

Softwarově definované auto se stalo průmyslovým módním slovem. Jak zdůrazňuje Rosell, tvar, který to bude mít, se bude mezi výrobci automobilů lišit, ale vždy ukazuje na vyvíjející se elektrickou architekturu vozidel. „Odstraníte něco jako 40 % až 60 % elektromechanických součástí v autě a nahradíte je softwarem. Je trendem jít po vlastním operačním systému a vybudovat si potřebné subsystémy v autě, všechny napojené na hlavní počítač s operačním systémem. To může znamenat různé věci, ale pro nás to ve skutečnosti znamená, že vezmete část cloudu a vložíte ji do auta. Můžete tam provozovat služby, i když nejste připojeni k internetu.“

Najednou se auto stává spíše spotřebitelským digitálním zařízením, jako je mobilní telefon, který lze aktualizovat. Zavádění nových funkcí do vozu prostřednictvím aktualizací se stává zásadní. „Pro nás to znamená, že potřebujeme přistupovat ke správným datům na správném místě, abychom mohli poskytovat ty nejlepší služby; ať už v autě, mezi dvěma vozidly na silnici nebo v cloudu pro sdílenou mobilitu.“

Spojení s více způsoby dopravy

Rosell věří, že je jen otázkou času, než se sektor mobility transformuje z produktově založeného na průmysl založený na službách. “Přijde to a my musíme být připraveni,” tvrdí. Mezitím je dostatek prostoru pro vylepšení uživatelského zážitku. Provozovatelé sdílených vozidel se například nadále potýkají s optimalizací umístění vozidel a uživatelé nemusí být schopni najít vůz poblíž, když ho potřebují. Ale kromě toho je tu celý multimodální aspekt, na který je třeba se připravit. „Musíme to propojit s jinými dopravními prostředky a vytvořit ekosystémy, které přidávají hodnotu pro spotřebitele,“ dodává.

To může znamenat větší roli pro peer-to-peer (P2P) služby. Společnost Accenture předpovídá, že počet vozidel pro sdílení aut P2P na celém světě vzroste z přibližně 200 000 v roce 2015 na 990 000 vozidel do roku 2025. „Své auto používám 2,64 % času. To je prostě směšné, když vezmete v úvahu jeho hodnotu,“ říká Rosell. Existuje mnoho způsobů, jak rozšířit tuto míru využití, i když někdo není zcela připraven předat klíče cizí osobě. Rosell doufá, že automobilky zavedou služby, které majitelům usnadní sdílení vozidel s kolegy, rodinnými příslušníky nebo blízkými přáteli. “To by mohl být malý začátek, jen aby si lidé zvykli na myšlenku a začali budovat službu,” navrhuje.

Automobilky tento trend nabraly. V roce 2019 uvedla společnost Volvo Cars na trh novou značku M, která nabízí přístup k vozům a službám na vyžádání prostřednictvím aplikace. Håkan Samuelsson, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars, při oznámení uvedení na trh uvedl: „Volvo Cars se stává více než jen automobilkou. Uvědomujeme si, že spotřebitelé ve městech přehodnocují tradiční vlastnictví automobilů. M je součástí naší odpovědi. Vyvíjíme se, abychom se stali přímým poskytovatelem služeb zákazníkům v rámci našeho nového poslání ‚Svobody pohybu‘.“

Generální ředitel VW Group Herbert Diess vyjádřil podobné myšlenky. Začátkem tohoto roku společnost zahájila nabídku na pronájem giganta Europcar, což je krok, který podpoří Diessův cíl přeměnit VW na globálního poskytovatele služeb mobility. „Europcar poskytuje pokročilé možnosti správy vozového parku a také širokou síť stanic na velkých letištích, nádražích a městských lokalitách a pomůže Volkswagenu urychlit plnění jeho ambiciózních cílů v oblasti služeb mobility,“ řekl tehdy Diess.

Volvo M brand

Mobilní značka M od společnosti Volvo rozšíří své mobilní operace tím, že bude poskytovat přístup k vozům a službám na vyžádání prostřednictvím aplikace.

Spojení s partnery

Výrobci automobilů mohou mít zájem tuto oblast využít, ale bude to vyžadovat značné inovace, investice a agilitu. “Vůdci v automobilovém průmyslu musí jít o tento krok navíc,” varuje Rosell. „Závisí na příjmech z prodeje aut, ale přesun do služeb je něco úplně jiného. Potřebujete nové obchodní modely, potřebujete opravdu skvělé služby, které přitáhnou spotřebitele, a musí být vytvořena tak velká hodnota, aby si byl spotřebitel ochotný za službu připlatit. Protože to nebude zadarmo, to je jisté.”

Ve světle tohoto nového paradigmatu budou muset výrobci automobilů využít pomoc zvenčí, pokud chtějí ze své digitální budoucnosti vytěžit maximum. Mnoho hráčů v oboru hovořilo o potřebě spolupracovat v důsledku nových investic do mobility a technologických požadavků a Rosell se k nim přidává. „Tento přechod není jednoduchý. Není to žádná raketová věda, ale je extrémně složitá,“ trvá na svém. „Každý OEM se sebeúctou buduje svůj tým pro digitální transformaci a oddělení propojených vozů. Všichni bojujeme o znalosti a zdroje, kterých je dnes po celém světě málo. Nikdo to nedokáže sám. Musíme najít partnerství a vybudovat ekosystémy, kde každý přispívá tím, v čem je nejlepší.“

Takový ekosystém slibuje optimalizovanou mobilitu pro spotřebitele a doufejme, že i zisky pro poskytovatele služeb.

 

Zdroj: automotiveworld.com