Hospodářské turbulence ohrožují růst německého automobilového průmyslu

Německo je historicky synonymem pro vynikající automobilový průmysl a vysoký prodej automobilů. V tomto ohledu jsou jeho nedávné problémy pozoruhodné. Jeho výroba a prodejní čísla jsou pomalá, přičemž v roce 2023 budou domácí prodeje stále o 24 % nižší než v roce 2019. Údaje Statista předpokládají stagnaci domácího trhu v letech 2024 až 2028, stejně jako mírný pokles tržní hodnoty ze 110,6 miliardy USD na 103,5 miliardy USD.

Přechod německého průmyslu na elektrická vozidla (EV) je rovněž opožděn. Tesla zůstává na trhu s elektromobily dominantní – podle průzkumu trhu Counterpoint prodá v roce 2023 zhruba 19 % všech elektromobilů -, přičemž na vzestupu je i řada čínských značek, jako je BYD, od nichž se očekávají velké evropské zisky. Analýza společnosti CleanTechnica z konce roku 2023 totiž zjistila, že modelu Y společnosti Tesla se prodalo více než šestkrát více kusů (772 364) než nejprodávanějšího elektromobilu značky Volkswagen, modelu ID.4 (120 154).

Mezitím globální faktory, jako je rusko-ukrajinská válka a následky pandemie COVID-19, nadále vrhají přetrvávající stíny nedostatku dodávek energie a hospodářských otřesů. Jaká může být budoucnost německého automobilového průmyslu v kombinaci s jeho vlastními problémy, včetně potíží s modernizací zastaralé infrastruktury výzkumu a vývoje a výrobní základny?

Globální turbulence

Německý automobilový průmysl zažil v roce 2011 svůj nejúrodnější rok, kdy podle statistiky Statista vyrobil rekordních 5,87 milionu automobilů. V roce 2022 to bylo 2,65 milionu, což je nejméně za více než tři desetiletí, přičemž v první polovině roku 2023 došlo pouze k malému procentuálnímu zlepšení. Význam německého automobilového průmyslu pro celkové hospodářské zdraví země nelze podceňovat. V automobilovém průmyslu pracuje 7 % obyvatel země a automobilový průmysl se podílí 5 % na HDP země. Pro srovnání, v USA tvoří 3 % a ve Velké Británii 0,6 % HDP.

Volkswagen ID.4 je nejprodávanějším elektromobilem v Německu, přesto jeho prodeje zaostávají za modelem Y od Tesly a několika čínskými značkami.

Řada faktorů, které ovlivňují německou automobilovou ekonomiku, je vnějšího původu. “Rozsáhlá makroekonomická situace poškodila všechny středoevropské automobilové společnosti,” naznačuje Harald Proff, vedoucí globálního automobilového sektoru společnosti Deloitte. “Globální recese, dvě války a krize v oblasti mikročipů a energetiky.” Uvádí, že velkým problémem byla přílišná závislost na ruském plynu – podle Mezinárodní energetické agentury Německo v roce 2020 dovezlo 42,6 milionu metrů krychlových, což je více než kterákoli jiná evropská země -, což vedlo k vyšším cenám a nedostatku dodávek.

Ve hře jsou však i další, místní aspekty. S tím, jak se zrychluje revoluce v oblasti elektromobilů, německá vláda zhoršuje problémy automobilového průmyslu, který s ní musí držet krok. Vláda, která zpočátku dotovala přechod na národní trh poskytováním slev až do výše 6 750 eur (7 415 USD) na nákup elektromobilů, tento program k 1. lednu 2024 náhle ukončila. Toto rozhodnutí bylo úsporným opatřením v rozpočtové krizi vyvolané jejím ústavním soudem, který v listopadu 2023 rozhodl, že plánovaný fond klimatických projektů ve výši 60 miliard eur je nezákonný.

Problematický přechod

“Dlouhodobě zde stále potřebujeme spolehlivé rámcové podmínky, jinak se rychlý náběh elektromobilů nezdaří,” prohlásil Thomas Peckruhn, viceprezident německého automobilového průmyslu (ZDK). “Pokud máte systém dotací, které jsou následně sníženy, získáte nafouknutý počet lidí, kteří si kupují automobily, když dotace skončí, a pak velký pokles,” dodává Proff.

Přestože ukončení dotací není jednoznačně dobrou zprávou, William Roberts, vedoucí výzkumu automobilového průmyslu ve společnosti Rho Motion, která se zabývá analýzou trhu s elektrickými vozidly a bateriemi, se domnívá, že na vině jsou i němečtí výrobci OEM. “Skupina Volkswagen vyrábí největší počet německých elektromobilů a její nabídka není dostatečně působivá pro rychle se rozvíjející trh,” říká. “Od modelů ID.3 a ID.4 nedošlo k velkému pokroku; neposkytl možnosti nové generace, a to zbrzdilo růst.”

Možná ještě důležitější je “jedinečné” jádro německé infrastruktury pro výzkum a vývoj. “To je absolutní páteří německé automobilové ekonomiky,” říká Proff, “a nyní musí Německo vše přesunout na elektrické technologie, baterie a softwarově definovaná centra.” Naznačuje, že výrobci OEM a univerzity “pracují jako o život, aby dohnali ztrátu a dosáhli správné rovnováhy v oblasti výzkumu, vývoje a testování”.

Zatímco Německo se potýká s vlastními problémy, Tesla a čínští výrobci OEM se budou snažit rozšířit svůj podíl na trhu s elektromobily. Podle Robertse se Německo možná bude muset smířit s tím, že potřebuje pomoc. “Před 30 lety nabídl Volkswagen Číně vynikající odborné znalosti a technologie. Od té doby se však definice automobilu zcela změnila a Čína již není horší.” Německo má v Číně 12% podíl na trhu, ale pouze 3% penetraci elektromobilů, přičemž Čína expanduje mnohem rychleji, takže má před sebou spoustu práce. “Musíte se ptát, kde ho to v krátkodobém horizontu zanechá a jak to může ovlivnit evropské investice do elektromobilů v této zemi,” dodává Roberts.

Další kroky

“Každá automobilka s globálními cíli musí být přítomna na čínském trhu a většina zemí by byla velmi spokojena s německými prodejními čísly v Číně,” říká Proff. Přesto se musí ještě zlepšit, aby Německo získalo zpět ztracené pozice. “Čína je klíčovým trhem pro celý německý automobilový průmysl a v tomto okamžiku se jedná o kritický okamžik.”

Roberts zdůrazňuje, že Německo musí být přizpůsobivější a rychleji se rozhodovat. “Už jsme viděli, jak německé společnosti navazují partnerství s čínskými výrobci OEM. Pokud se jim podaří obrátit dynamiku a využít čínské odborné znalosti, aby jim pomohly na evropském trhu s elektromobily, mohlo by to být klíčové,” říká. “Zaměření na softwarově definovaná vozidla a zajištění všeho vlastními silami je důležité, ale aby mohly konkurovat, potřebují lepší krátkodobou flexibilitu.”

“Auto má 30 000 kusů hardwaru a je to tektonický posun od něj k softwaru,” navrhuje Proff. “To je klíčová součást, ale jaké architektury použijete? Kteří partneři jsou nejvhodnější a jaký přístup zvolíte?” Jak se Německo s touto hrozivou řadou ekonomických překážek vypořádá, se zdá být nejisté. Vzhledem k tomu, že je v sázce ekonomické zdraví země, nepřipadá v úvahu selhání.

 

Zdroj: automotiveworld.com