Experti komentují zvýšení sazeb ČNB
Bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,50 procentního bodu na 5,00 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,00 % a lombardní sazby na 6,00 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 1. dubna 2022. Jak to hodnotí experti?
Komentář Radomila Doležala, generálního ředitele CzechTrade, k aktuálnímu rozhodnutí ČNB o zvýšení základní úrokové sazby:
„Zvýšení úrokových sazeb je pro české exportéry špatnou, i když očekávanou zprávou. Ti se musí téměř každý měsíc vypořádávat s negativními vlivy na český export. Nyní se přidává prvek špatné předvídatelnosti budoucího vývoje. Ještě před válkou na Ukrajině se počítalo, že v dnešní době zvyšování sazeb ustane. S tím se můžeme rozloučit, protože centrální banka musí logicky reagovat na neočekávaně se zvyšující inflaci,“ říká generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.
Komentář Tomáše Kudly – obchodního ředitele za ČR a SR společnosti Ebury, která je mj. označena jako nejpřesnější v predikcích kurzů měn agenturou Bloomberg, k dnešnímu zasedání ČNB a zvyšování úrokových sazeb:
Bankovní rada ČNB dnes dle očekávání zvýšila úrokové sazby o 0,50 bazických bodů, tedy na 5 %. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válečným konfliktem na Ukrajině. Inflace v ČR je přitom nejvíce tažená zdražením energií (elektřina a plyn), pohonných hmot a nájmů. Všechny tyto aspekty se podepíší do finální hodnoty inflace za měsíc březen. Zvýšení sazeb ČNB bude mít za následek další zvyšování úrokových sazeb u úvěrů a hypoték. Očekávalo se, že ve druhém čtvrtletí by se růst inflace mohl zastavit, ale vzhledem k událostem na Ukrajině se naopak očekává její další růst. Pokud inflace bude v růstu pokračovat i nadále, ČNB může, a nejspíš také bude, dále zvyšovat sazby.
Česká koruna se vrátila zpět na úroveň, kterou zaujímala před ruskou invazí na Ukrajinu – je tedy značně stabilní a silná. Pokud by probíhající mírová jednání v tureckém Istanbulu mezi Ukrajinou a Ruskem ale ukončila probíhající konflikt, koruna by při takto vysokých úrokových sazbách mohla prorazit i hranici 24 Kč za 1 euro (€). Pokud nedojde ke zhoršení situace na Ukrajině, další oslabení koruny neočekávám. Naopak v případě zhoršení situace může ČNB zakročit a prodat část svých devizových rezerv tak, jak to udělala již na přelomu února a března, když CZK oslabila až na úroveň 25,80 Kč za Euro. Ukončení konfliktu na Ukrajině by mělo s největší pravděpodobností za následek posílení CZK, což je ČNB vítáno vzhledem k importované inflaci. Zboží, které dovážíme, bude potom levnější.
ČNB posílení koruny vítá, svůj dosavadní postoj změnila i původně skeptická ECB, která plánuje do konce roku navyšovat sazby – prozatím se bude jednat pouze o kosmetické úpravy.
Předpokládá se, že inflace se bude i nadále zvyšovat, což pro běžné občany znamená hlavně zdražování – všeho. Česká republika má aktuálně jednu z nejvyšších měr inflace v Evropské unii – za únor vystoupala až na 11,1 %. V 1. pololetí roku 2022 by se mohla vyšplhat až na 15 %.
Komentář poradenské skupiny Moore Czech Republic k významnému navýšení sazeb ČNB:
„Dalším navýšením úrokových sazeb ČNB opět reaguje na velmi rychle rostoucí inflaci. Tu ještě zesilují důsledky války na Ukrajině, zejména prudké zvýšení cen pohonných hmot a nové výpadky v dodavatelských řetězcích. Tyto faktory se již do březnových dat promítly a je téměř jisté, že svědky dvouciferného meziročního růstu spotřebitelských cen, tedy pádivé míry inflace, budeme i v následujících měsících,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic. „Základní úroková sazba, která je aktuálně nejvyšší od roku 2001, naopak přispívá k potlačení ekonomického růstu. České republice reálně hrozí, že se dostane do stádia stagflace, tedy kombinace výrazné inflace a nulového růstu, nebo dokonce poklesu reálného produktu,“ dodává.
Komentář ředitele realitního fondu Schönfeld & Co Prémiové nemovitosti Miloše Filipa k dopadu dnešního zvýšení úrokových sazeb ČNB na trh s nemovitostmi:
„Česká národní banka s ohledem na vývoj inflace k dalšímu zvýšení úrokových sazeb přistoupit musela. Ačkoli s sebou tento krok přinese další zdražování hypoték, investičních i spotřebitelských úvěrů, moc jiných nástrojů, jak se pokusit tempo růstu cen zkrotit, ČNB nemá.
Pokud navíc přihlédneme k vývoji cen energií, stavebních materiálů i narušení dodavatelských řetězců, je třeba počítat s dalším růstem nákladů na bydlení v Česku. Z investičního pohledu pak očekávám rozevírání nůžek mezi kvalitními nemovitostmi v atraktivních lokalitách, jež budou dál sloužit jako spolehlivý uchovatel hodnoty především pro investory disponující dostatkem hotovosti, a investičními byty financovanými hypotékou s vysokým LTV, jež se zejména na méně atraktivních místech už nemusí z pohledu výnosu řadě lidí vyplácet držet.
Na poli komerčních nemovitostí můžeme v důsledku dalšího zvýšení korunových úrokových sazeb očekávat, že se stále více developerů a investorů bude snažit zajistit si financování v eurech. Protože nejistoty ohledně dalšího vývoje eurozóny svazují Evropské centrální bance ruce více než dříve a její hlavní úroková sazba zůstává na nule, budou se eurové úvěry v Česku vyplácet čím dál víc. A to přesto, že u nich musíme počítat s náklady na zajištění kurzového rizika.”
Zdroj: automakers.cz