Co můžeme očekávat od automobilového průmyslu v roce 2023?
Celosvětový prodej automobilů byl pandemií těžce zasažen. Trh ztratil důvěru a kupující zůstali pochopitelně opatrní, i když se omezení související s COVID-19 začala rušit. Prodeje osobních vozidel se nakonec začaly v roce 2021 navyšovat a v roce 2022 naštěstí zařadily vyšší rychlostní stupeň.
Za loňský rok se očekává, že celosvětové prodeje osobních vozidel vykážou meziroční růst o 3,5 %. Zajímavé je, že největší pohyb v tomto odvětví zaznamenaly elektromobily (EV) a hybridy. Dobrou zprávou je, že předpokládané prodeje v nadcházejícím dvanáctiměsíčním období se zřejmě vrátí na předpandemickou úroveň s růstem kolem 9 %. Vrcholem jsou opět elektromobily a hybridy, u nichž se v roce 2023 očekává meziroční nárůst o 29 % na odhadovaných 12,1 milionu kusů na celém světě. Hrozba blížící se recese a přetrvávající problémy v dodavatelském řetězci by však mohly vrhnout stín na trh osobních vozidel.
Náročné podmínky na cestě k uzdravení
Je zřejmé, že automobilový průmysl bude muset najít způsoby, jak se vypořádat s narušením dodavatelského řetězce způsobeným pandemií, a bude zapotřebí nových přístupů k řešení zhoršujících se nedostatků, které ještě zhoršila válka na Ukrajině. V důsledku toho se očekává, že výrobci automobilů přejdou od strategie “just-in-time” ke strategii “inventory banking”, aby zvýšili zásoby, a to navzdory dodatečným nákladům na zásoby. Aby se výrobci automobilů ochránili před dalším narušením dodavatelského řetězce, je stále pravděpodobnější, že budou zvažovat vertikálně integrované obchodní modely, zejména v hodnotovém řetězci baterií, s lokalizovanou výrobou baterií namísto dovozu článků od jednoho nebo dvou velkých dodavatelů. Zde budeme svědky stále častějších příkladů smíšené strategie.
EY očekává, že se problémy v dodavatelském řetězci zmírní a zvýší se kapacita výroby vozidel
Energetická krize výrazně poznamenala zisky výrobců automobilů. To bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2023 a očekává se, že mnoho výrobců automobilů přenese náklady na zákazníky. Výzkum společnosti EY však naznačuje, že problémy v dodavatelském řetězci se začnou zmírňovat a zvýší se kapacita výroby vozidel. Spotřebitelská poptávka zůstává silná a existuje dobrý důvod k optimismu ohledně prodejů elektromobilů v roce 2023. Očekává se však, že se objeví určité regionální rozdíly.
V Číně to však nevypadá tak slibně, kde se očekává, že se prodeje po většinu roku 2023 nezmění. Nicméně předpokládaný prodej bude činit více než 26 milionů vozidel, přičemž segment elektromobilů zaznamená 20% nárůst, s přibližně 6,2 miliony prodaných vozidel – tržní podíl 23 %, což je nárůst z 19 % v roce 2022. Potenciální vypuknutí COVID-19 a strategie odstavení jsou pro Čínu divokou kartou a v závislosti na směru mohou objemy výrazně ovlivnit.
Elektromobily jsou v kurzu
Zatímco automobilový průmysl čelí několika výzvám, elektromobily jsou v čele s rostoucím celosvětovým zájmem. Spotřebitelský index EY Mobility Consumer Index odhalil, že 52 % zamýšlených kupců automobilů na celém světě dává přednost buď plně elektrickému (EV), plug-in hybridnímu (PHEV) nebo hybridnímu vozidlu. Preference plně elektrických vozů vzroste trojnásobně, a to ze 7 % v roce 2020 na 20 % v roce 2022.
Očekává se proto, že přechod k elektrifikaci získá v roce 2023 další impuls, a to díky regulačnímu tlaku spolu s přísnými termíny a cíli zákazu některých typů vozidel se spalovacím motorem (ICE). V důsledku toho, a pokud budou trendy pokračovat, se očekává, že 50% podílu elektromobilů, bateriových elektrických a plug-in hybridních vozidel (BEV+PHEV) bude v Evropě dosaženo do roku 2027 a v USA a Číně do roku 2032.
Spotřebitelé mají stále větší zájem o elektromobily a hybridy
K růstu významně přispívá slábnoucí obava z malého dojezdu. Díky rostoucí dostupnosti elektromobilů s dlouhým dojezdem, neustálému zdokonalování technologie baterií a rozvíjející se nabíjecí infrastruktuře se spotřebitelé méně obávají dojezdu.
Chytrý způsob řízení
Novodobé elektromobily se stále častěji stávají špičkovými technologiemi, které jsou vybaveny konektivitou podobnou chytrým telefonům a informačními a zábavními systémy s funkcemi, které oslovují mladší zákazníky. Automobilky proto urychlují své plány na zavádění technologií, jako jsou pokročilé asistenční systémy, aby přilákaly mladé řidiče. Plány na plnou autonomii byly odloženy, částečně kvůli rostoucí technické a regulační složitosti.
Očekává se, že se výrobci automobilů místo toho více zaměří na poskytování individualizovaných zážitků ve vozidle; digitální kokpity, biometrie, hlasové služby, zatímco obrazovky displejů se mají přesunout od dotykového ovládání k haptické zpětné vazbě a hlasovým příkazům s digitálními asistenty založenými na umělé inteligenci. Pokud jde o zavádění elektromobilů, vedou čínští výrobci a očekává se, že vývoj zdokonalené sítě 5G uvolní pokročilé možnosti propojených automobilů, které budou mít v roce 2023 silný růst. Hovoří se také o využití rozšířené reality (AR), virtuální reality (VR) a metaversa ke zlepšení zákaznické zkušenosti.
K realizaci těchto funkcí budou výrobci automobilů potřebovat vyvážit vlastní vývoj softwaru se zavedenými technologickými partnery, aby využili jejich odborné znalosti v oblasti softwaru a poskytli zákazníkům nejlepší softwarově definované funkce ve své třídě.
Výrobci automobilů se zaměřují na individuální zážitky ve vozidle
Překlenutí rozdílů v dovednostech
Jedním z největších nedostatků, kterým automobilový průmysl v současnosti čelí, je nedostatek kvalifikovaných pracovníků. S nástupem megatrendů, jako je elektrifikace, se zvýšila poptávka po technických talentech, zatímco některé pozice se staly nadbytečnými, včetně tradičních techniků montáže motorů a servisních techniků. Je proto skutečně nutné rekvalifikovat stávající pracovní sílu, což si vyžádá značné investice, protože najímání nových talentů nebude vždy možné vzhledem k neschopnosti průmyslu nabídnout takové typy odměn, jaké jsou k dispozici v technologickém sektoru.
Stejně tak bude rostoucí regulační kontrola dekarbonizace nadále tlačit výrobce automobilů k přijímání konkrétních opatření k dosažení dlouhodobých cílů udržitelnosti. Budou však muset najít rovnováhu mezi svými obchodními cíli a plněním ekologických požadavků.
Konec spalovacích pohonů?
Pro přechod na ekologickou mobilitu budou muset výrobci automobilů najít správnou rovnováhu mezi optimalizací dnešního podnikání a současnými investicemi do vozidel budoucnosti. To se již začíná dít – 80 % klíčových automobilových trhů usiluje o postupné vyřazení vozidel s ICE do roku 2035, což urychluje rychlé rozšiřování zón čistého ovzduší nebo nízkých emisí. Roste také zájem o recyklaci baterií, přičemž v EU se přijímají opatření, která mají pomoci zajistit vhodnou infrastrukturu pro její usnadnění.
Od výrobců automobilů se proto očekává, že se více zaměří na udržitelný provoz. Tím se myslí zpracování vozidel po skončení jejich životnosti, včetně baterií pro elektromobily, udržitelného získávání dílů a většího využití recyklovatelných materiálů v celkové konstrukci.
Je naprosto jasné, že rok 2023 bude rokem zásadních změn. Staré technologie “krabic na kolech” budou nahrazeny novými technologiemi inteligentních vozidel. Přechod na elektromobily rychle dosáhne kritického množství a vliv ekologických požadavků dále urychlí přechod na ekologičtější osobní dopravu. Skloubit to všechno dohromady na pozadí nejistoty dodavatelského řetězce a rostoucí energetické krize bude těžká práce, ale poptávka spotřebitelů existuje, takže cesta se najde.
Parkoviště vozidel s ICE je stále rozsáhlé a zůstane velmi velké i s výše uvedenými cíli. Jednou z klíčových otázek zůstává: Co uděláme se stávajícími vozidly s ICE?
Zdroj: automotiveworld.com