Co bude, to bude: 2025 a světový automobilový průmysl

Některé věci jsou téměř jisté, jiné pravděpodobné (nebo vysoce pravděpodobné), další možné a pak jsou tu neznámé neznámé. Co může rok 2025 znamenat pro automobilový průmysl, konkrétně pro výrobní odvětví?

S téměř jistotou lze předpokládat následující: Prezident Trump uvalí cla na veškerý dovoz do USA, nejen na automobily a automobilové komponenty, a zavede diferencovaná cla pro Čínu, Mexiko, Kanadu a zbytek světa. Na makroekonomické úrovni bude stále významnější protekcionismus a obchodní bariéry (pro některé obchodní války). V Evropě bude mít několik automobilových společností potíže s plněním britského mandátu ZEV i zpřísňujících se emisních požadavků EU. Situaci zhoršuje odpor spotřebitelů k nákupu elektromobilů, ať už z důvodu krize životních nákladů, obav z nedostatečné nabíjecí infrastruktury nebo obojího. Po celém světě, s výjimkou USA, kde jim v tom z velké části zabrání cla, budou mít čínské automobilky větší podíl na prodeji a výrobě. Evropa může očekávat další investice do výroby vozidel ze strany čínských společností, přičemž v další vlně investorů budou pravděpodobně Dongfeng, Chery a Changan nebo GAC.

K pravděpodobnému vývoji v roce 2025: dodavatelé se budou i nadále dostávat do potíží s klesajícím objemem výroby a s výzvami spojenými s přechodem na elektromobily. Bosch, Schaeffler a Valeo jsou jen tři z těch hlavních, kteří letos oznámili propouštění tisíců zaměstnanců a uzavírání závodů. V roce 2025 se k nim v tomto neblahém vývoji pravděpodobně připojí další. Teprve nyní je jasné, kdo bude další na řadě. Automobilky pravděpodobně oznámí další odklady zahájení výroby nových elektromobilů, ať už z důvodů poptávky, nebo, jako tomu bylo pravidelně v letech 2023 a 2024, kvůli potížím se správným fungováním softwarově náročných elektromobilů.

Také vlády a regulační orgány, ať už národní jako ve Spojeném království, nebo nadnárodní orgány jako EU, pravděpodobně zmírní zátěž výrobců vozidel při přechodu na elektrická vozidla. Prodej vozidel s čistě spalovacím motorem může být přesto zakázán do roku 2030 (ve Spojeném království) nebo 2035 (v celé EU). Nebylo by však překvapením, kdyby se hybridy v různých formách prodávaly ve vyšším procentuálním podílu, než se v současnosti plánuje, na počátku roku 2030 a možná i po roce 2035. Vlády nebudou chtít čelit nevyhnutelným rozsáhlým námitkám spotřebitelů, kteří si nebudou moci koupit automobil podle svého výběru za cenu, kterou si mohou dovolit. Jedním z možných důsledků změn pravidel pro přechod na elektromobily je nárůst dovozu čínských vozidel do Evropy a Spojeného království – nikoliv elektromobilů, ale spíše hybridů, zejména PHEV.

 Nio ET5 EV driving

Čínské značky se chystají dále pronikat do Evropy

Další možností je další konsolidace mezi automobilovými společnostmi. Jak se rok 2024 chýlí ke konci, zprávy z Japonska naznačují, že Nissan a Honda diskutují o sloučení, přičemž se do toho zapojilo i Mitsubishi. Za předpokladu, že k tomu dojde, bude zajímavé položit si otázku, jak by toto spojení mohlo ovlivnit výrobní uspořádání v Japonsku a v dalších zemích? Které závody by se mohly zavřít? A mohly by se Hondy vyrábět v závodě Nissanu v Sunderlandu? Vytvoření jedné společnosti s více značkami prostřednictvím mezinárodních fúzí není zdaleka jednoduché. DaimlerChrysler před několika lety zkrachoval, protože německá a americká část nikdy skutečně nesplynuly: šlo o fúzi pouze podle názvu, bez společných platforem, továren, nákupu nebo inženýrství. Stellantis, jehož součástí je bývalá jednotka Chrysleru, začíná mít stejné problémy; evropská a severoamerická část jsou zcela oddělené, bez skutečného sdílení vývoje vozidel, inženýrství nebo nákupu. Kromě části výroby vozů Jeep v Evropě a dodávek Promaster v Severní Americe existuje jen málo společných modelových řad.

Co se týče některých neznámých: v této fázi je vždy obtížné, ne-li nemožné, zdůraznit, jaké neznámé nebo zdánlivě nepravděpodobné události by mohly mít dopad na tento sektor, ale zde je několik z nich. Volkswagen a jeho odbory dosáhnou „mírové“ dohody a žádné továrny nebudou uzavřeny. Renault se v rámci obranného paktu proti Číňanům rozhodne zvýšit sblížení s Nissanem a Mitsubishi (tentokrát může spolupracovat i s Hondou na palubě). Takový vývoj by zvrátil nedávné odstoupení Renaultu od Nissanu a jeho odloučení. Vozidla s vnitřním spalováním poháněná vodíkem se setkávají s regulačním schválením podle uvolněných emisních pravidel, což automobilkám umožňuje odložit úplný přechod na elektrická vozidla, udržet továrny na výrobu motorů a převodovek déle v provozu a dodavatelé starších technologií získají velmi vítané záchranné lano. A nakonec, ačkoli by to možná mohlo být v kategorii možného, se evropské vlády rozhodnou obnovit pobídky pro spotřebitele k nákupu elektrických vozidel, a to navzdory nevyhnutelným nákladům pro veřejnou pokladnu.

Rok 2024 ukázal, že nový normál se soustředí na nejistotu a změny v mnoha různých směrech; není důvod si myslet, že rok 2025 bude jiný.

 

Zdroj: automotiveworld.com