ČNB nechala úroky na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

 

Komentář Petra Kymličky, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic, ke včerejšímu zasedání bankovní rady ČNB:

„S ohledem na poslední data statistiků, která ukázala slábnoucí meziměsíční růst spotřebitelských cen, je ponechání základní úrokové sazby na stejné úrovni pro ekonomiku dobrou zprávou. Očekávám, že v nejbližších měsících začnou protiinflačně působit první zvýšení úrokové sazby z loňského roku. To ale bohužel nemění nic na tom, že nadále porostou náklady firem a mnohé z nich budou muset přistoupit k drastickým úsporným opatřením, včetně propouštění zaměstnanců, mají-li toto těžké období přežít,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Komentář Vratislava Zámiše, analytika ČNB:

Bankovní rada ČNB odhlasovala stabilitu a základní sazba tak setrvává na 7 %. Nová prognóza s dalším zvyšováním sazeb nepočítá ani do budoucna, a to zejména díky prodloužení horizontu měnové politiky u základního scénáře prognózy. Inflace by podle ČNB měla v letošním roce dosáhnout 16,5 %, v příštím pak 9,5 %. Ekonomický růst by měl být podle centrální banky letos vyšší (+2,3 %) než v roce 2023 (+1,1 %).

Navzdory nejistým komentářům před zasedáním rady se povedlo najít poměrně pohodlnou většinu, a zatímco na původních zasedáních bylo hlasování 5-2 ve prospěch zvyšování, s obměnou 3 členů se otočil i poměr. Lze očekávat, že za dvěma hlasy, které volaly pro výrazně odlišné reakci, zvýšení sazeb o 100bb, stojí viceguvernér Marek Mora a člen bankovní rady Tomáš Holub.

Základní sazba ČNB
Aktuální Předchozí RB Trh
% p.a. 7,00 7,00 7,25 7,25
Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg

Spolu s rozhodnutím byla představena také nová prognóza. Ta předpokládá že průměrná inflace dostáhne 16,5 % v roce 2022, 9,5 % v roce 2023 a 2,4 % v roce 2024. Pro srovnání, naše prognóza předpokládá pro letošek podobnou hodnotu (2022: 16,3 %, 2023: 10,7 %, 2024: 2,9 %), avšak jsme méně optimističtí ohledně návratu inflace ke 2% cíli a očekáváme pomalejší cestu. Guvernér Aleš Michl uvedl, že na tuto úroveň by se měla inflace dostat zhruba za rok a půl.

Co se týká HDP, je předpoklad ČNB srovnatelný s naší prognózou, kdy letní prognóza centrální banky počítá s letošním růstem o 2,3 % a pomalejším růstem v příštím roce o 1,1 %. Výraznější oživení by mělo přijít až v roce 2024 (+3,8 %).

Prognóza kurzu počítá s oslabením k 26 EUR/CZK v průběhu příštího roku, zde ale představují velký otazník využívané devizové intervence. Nakonec samotná prognóza úrokové sazby 3M PRIBOR trochu překvapivě po dalším zvyšování sazeb nevolá, to je ale dáno změnou horizontu měnové politiky, kdy základní scénář je nyní srovnatelný s alternativní prognózou, kterou na předminulém zasedání představila tehdejší bankovní rada.

Rozhodnutí o stabilitě sazeb bylo doplněno komentářem, který uvádí, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Zdá se tedy, že bankovní rada v nejbližší době hodlá v rámci nástrojů měnové politiky spoléhat zejména na intervence, kde má k dispozici sice vysoké, ale ne nekonečné devizové rezervy. Podle oficiálních dat se v květnu zmenšily o 4 mld. EUR, v červnu pak o dalších více než 5 miliard EUR. Prvotní data z dekádní bilance a mezibankovního trhu pak naznačují, že v červenci se tempo dále stupňovalo a zrychlující trend může začít podkopávat důvěru v dlouhodobost závazku. I z toho důvodu nevylučujeme možnost, že ČNB ke zvýšení sazeb ještě letos přistoupí, což ostatně nepopřel na tiskové konferenci ani guvernér Aleš Michl. Zároveň proti původní prognóze očekáváme, že první snižování přijde později, výhledově ve třetím kvartálu roku 2023.

 

Zdroj: ČNB, automakers.cz