Česká inflace těsně pod 16 %, v USA poloviční
Pozornost investorů v tomto týdnu upoutá především zasedání ECB, která sazby ještě nezvýší, bude ale komunikovat postup normalizování měnové politiky. V USA je hlavním údajem inflace, která měla v květnu setrvat na 8,3 % r/r. Analytický tým RB očekává českou inflaci kolem 15,7 %.
Český kalendář je plný důležitých údajů. Dorazí trojice dat z reálné ekonomiky, data z trhu práce a výsledek květnové inflace. Oproti USA se ale čeká další navýšení dynamiky z 14,2 % 15,5 %.
První na řadě je česká průmyslová produkce za duben spolu se zahraničním obchodem (dnes ráno). Očekáváme, že průmysl meziročně ztratil 4,8 %. K poklesu objemu výroby přispívají problémy ve stěžejním automobilovém průmyslu a také kalendářní vlivy, kdy loňský duben měl o jeden pracovní den více. Po očištění o počet pracovních dnů se meziroční pokles průmyslové výroby snižuje na 2,3 %. Potíže v průmyslu se pak přímo promítají v zahraničním obchodu, jehož bilance podle nás mírně navýšila deficit z -13,8 na 17 mld. Kč.
V úterý dvojici tuzemských dat doplní maloobchodní tržby, které mohly meziročně vzrůst o 6 %. Vysoké ceny a propad spotřebitelské důvěry do příštích měsíců indikují snižující se meziroční tempo. Dále dorazí údaj o vývoji průměrné měsíční mzdy za letošní první čtvrtletí. Oproti stejnému období z loňského roku odhadujeme nárůst nominálně pod 8 %. Růst spotřebitelských cen ale v průměru dosáhl na 11,2 %, a tak reálně byly mzdy v poklesu, který ve druhém čtvrtletí patrně ještě navýší, jelikož inflace dále nabralo tempo.
Ve středu je na řadě tuzemská nezaměstnanost, která podle nás stagnovala na 3,3 % s prostorem pro odchylku směrem na 3,2 %. V Německu by měl výsledek průmyslu za duben odhalit meziměsíčně nepatrný růst o 0,3 %. Průmyslová produkce je nadále blokována vysokými cenami a komplikacemi v dodavatelských řetězcích.
Ve čtvrtek zasedá ECB. Její plán je jasný. Podle Lagarde v červenci dojde ke skončení nákupu aktiv společně s prvním zvýšením sazeb o 25bb. Další hike je naplánován na září následován dalším zvyšováním (po 25bb). Na středečním zasedání bude Lagarde čelit otázkám ohledně tempa zvyšování sazeb. Jak již ale bylo řečeno dříve, bude patrně zopakováno, že rozhodování o nastavení úrokových sazeb se bude odvíjet od přicházejících ekonomických dat. Lagarde se tak nebude chtít předem „upsat“ ke konkrétním krokům. To současně znamená, že očekávání finančního trhu budou citlivá na přicházející data o inflaci a vývoji mezd. Aktuálně je v tržních úrokových sazbách zaceněno, že depositní sazba bude koncem roku na 0,5 %. Konec cyklu zvyšování sazeb trh očekává mezi 1,5-1,75 % na podzim 2023.
Zdroj: automakers.cz