Budoucnost automobilového průmyslu bude založena na spolupráci ekosystémů
Společnost McKinsey & Co. ve své zprávě z března 2021 popsala automobilový průmysl jako odvětví, které má “slabší finanční výkonnost než ostatní odvětví kvůli strukturálním nevýhodám”. To vyplývá z vysokých investičních nákladů, častého nadbytku nabídky a nízkých ziskových marží. Vzhledem k těmto vestavěným nevýhodám poradenská společnost předpokládala, že hráči v oblasti mobility budou nevyhnutelně hledat organizované ekosystémy, aby snížili finanční tlaky.
Subhash Sakorikar, ředitel pro strategii a transformaci ve společnosti Tata Consultancy Services (TCS), říká, že tento závěr je stále jistější. “Všechno se mění: pohonné jednotky se stávají elektrickými, vozidla jsou definována softwarem, senzorovými technologiemi a propojenými službami a mechanicky se auta zjednodušila o 40 %.” V posledních pěti až deseti letech se díky těmto faktorům objevily na scéně nové inovace a hráči (výrobci OEM, dodavatelé a poskytovatelé služeb), kteří “mění krajinu mobility”, říká.
“Odvětví začíná vnímat mobilitu jako rozšíření životního prostoru zákazníka,” dodává Laksh Parthasarathy, globální obchodní ředitel pro inteligentní mobilitu ve společnosti TCS. Následně to generuje více případů použití a oblastí vývoje, než by zvládla jakákoli automobilka sama. Nutnost komplexních partnerských ekosystémů se tak stává ani ne tak otázkou sdílení finančních rizik, jako spíše katalyzátorem inovací a konkurenční výhody.
Ekosystémy: přetváření do roku 2030
Sakorikar uvádí, že aby bylo možné zaměřit se na projekty s širším záběrem, budou muset výrobci automobilů přenechat centrální pozice. “Exteriér vozu může vypadat stejně, ale uvnitř bude všechno jinak.” Výroba elektromobilů (EV) znamená, že staré dodavatele zaměřené na spalovací motory bude třeba nahradit specialisty na baterie, motory, měniče, senzory a software. “Dodavatelé mohou tyto komponenty často vyvíjet rychleji, což jim dává větší postavení ve vztahu,” pokračuje. “Výrobci OEM si to budou muset uvědomit, jinak budou čelit nerelevanci.”
Role dat v budoucnosti průmyslu by mohla dynamiku ještě více změnit. Například společnosti vyrábějící pneumatiky, jako je Bridgestone, vytvářejí vlastní platformy pro analýzu dat, aby obohatily celkový zážitek z vlastnictví elektromobilu. Nicméně “mnoho dodavatelů v současné době nechce sdílet svá data s výrobci OEM a zůstává to jablkem sváru. Nová ekosystémová ujednání však mají potenciál tyto oddělené datové nitky v odvětví konečně spojit.” Automobil s moderními připojenými službami generuje přibližně 25 000 MB za hodinu (o 2 777 % více než chytrý telefon), přesto se někteří komentátoři domnívají, že hodnota získaná z těchto dat zůstává nedostatečně rozvinutá. Probíhající pokusy průmyslu o vytvoření softwarově definovaných automobilů by nakonec mohly urychlit oboustranně výhodné řešení pro všechny zúčastněné strany.
Obrázek z virtuální platformy pro modelování pneumatik společnosti Bridgestone – dodavatelé vytvářejí platformy s cennými produktovými daty, ale zatím se o tyto informace zdráhají podělit.
Odměnou za to budou lepší možnosti zpeněžení v celém hodnotovém řetězci. “Jednou z klíčových vlastností ekosystému je rozšiřitelnost: zúčastněné strany mohou přidáváním služeb do platformy vozidla přinášet další hodnotu, a tím umožnit budoucí růst,” vysvětluje Parthasarathy. Ekosystémy umožňují tyto synergie identifikovat a rozvíjet rychleji než izolované snahy a převládající trendy CASE (connected, automated, shared, electric) “se přirozeně hodí k budování těchto příležitostí”.
Ztráta kontroly?
Navzdory těmto výhodám Sakorikar poznamenává, že výrobci OEM budou muset v roce 2030 akceptovat sníženou úroveň kontroly. “Najednou bude příjem automobilové značky záviset na nabíjecích sítích, poskytovatelích 5G a vývojářích aplikací. Starý model, že automobilka definuje svou zákaznickou zkušenost, už nebude platit.” To platí i pro prodej – počet vstupních bodů ke značce se rozšíří mimo dealerství a tradiční kanály přímého kontaktu se zákazníkem. “Výrobci automobilů dnes navazují tato partnerství ve snaze získat zpět určitou kontrolu a zbavit se rizika do budoucna, kdy se očekává, že se ekosystémy budou rozrůstat,” dodává.
Parthasarathy se nedomnívá, že tato nová dynamika způsobí dlouhodobý odpor průmyslu, ale současné “odhodlání” rozvíjet ekosystémy považuje za smíšené. “Mnoho organizací stále musí překonat svou tendenci k orientaci dovnitř, pokud jde o správu dat a vertikální integraci,” říká. “Ale to, co jim přineslo úspěch do tohoto okamžiku, nebude fungovat v roce 2030.” Těm výrobcům OEM, kteří o tom stále nejsou zcela přesvědčeni, je třeba jasně vysvětlit výhody ekosystémů. Parthasarathy označuje za nejpřesvědčivější “síťový efekt”: s rostoucím počtem účastníků ekosystému vzniká nelineárním způsobem více příležitostí k vytváření hodnot. Příkladem může být segment užitkových vozidel: přetrvávající nedostatek řidičů by mohl být vyřešen využitím softwaru, systémů a komponent pro autonomní řízení, které byly původně vyvinuty pro robotické osy.
Navíc to, že je OEM součástí ekosystému, nemusí nutně znamenat, že ztratí prestiž. “Úspěšné ekosystémy jsou pro všechny účastníky ‘lepkavé’ už ze své podstaty,” říká Parthasarathy. “Jakmile určitý ekosystém vytvoří případy užití, které přinášejí zákazníkům velkou přidanou hodnotu, úspěch kterékoli jeho součásti bude spojen s ostatními.” Vzhledem k tomu, že ve střednědobém horizontu může dojít k homogenizaci architektury bateriových elektrických vozidel v důsledku zpříjemnění jízdní dynamiky, věří, že ekosystémy poskytnou cennou cestu k diferenciaci značky na základě služeb.
Využití silných stránek
“Když zmizí hranice, rozkvetou příležitosti,” shrnuje Sakorikar. Noví hráči, jako je Aiden Automotive Technologies, již předznamenávají začátek nového automobilového průmyslu založeného na využití příležitostí elektromobility. Ve spolupráci se společností Volvo spustila v únoru 2023 obousměrný komunikační uzel mezi vozidly, výrobci automobilů a poskytovateli služeb třetích stran. “Výrobci OEM… mají nyní příležitost nově se definovat jako poskytovatelé služeb,” uvedl pro Automotive World Todd Thomas, Chief Revenue Officer společnosti Aiden. Parthasarathy souhlasí a dodává, že partnerské ekosystémy se do roku 2030 stanou téměř nepostradatelnými: “Výrobci automobilů musí přijmout fakt, že automobilové prostředí budoucnosti bude postaveno na spolupráci.”
Uvádí, že společnosti, které chtějí vytvořit partnerský ekosystém, by měly projít procesem pěti kroků neboli “pěti E” (vyhodnotit, extrapolovat, představit si, zapojit a eliminovat). “Účastníci by měli vyhodnotit svou roli na trhu, určit, které trendy v odvětví vytvářejí příležitosti pro jejich podnikání a jak mohou přidat hodnotu, zapojit partnery, s nimiž mohou vytvořit nové případy využití, a nakonec optimalizovat neefektivitu spolupráce.”
To však neznamená, že všichni výrobci OEM budou mít se vstupem do ekosystému stejné zkušenosti. “Začínající a zavedení hráči budou mít odlišné požadavky a cíle,” říká Sakorikar. Například BMW má finance a odvahu investovat miliardy do infrastruktury pro nabíjení elektromobilů a navazovat partnerství s velkými energetickými firmami. “Zatímco některé začínající firmy ani nevyrábějí vlastní automobily. Jejich cílem bude rozvíjet ekosystémy založené na službách, zatímco výroba bude outsourcována.” Je zřejmé, že automobilový průmysl roku 2030 založený na ekosystémech se bude pravděpodobně velmi lišit od historického modelu. “Co se nezmění, je to, že každá společnost musí definovat svou roli a hrát podle svých silných stránek,” uzavírá Sakorikar. Ti, kteří toto nové paradigma nepřijmou, by mohli být v příštím desetiletí ohroženi nerelevancí.
Zdroj: automotiveworld.com