BMW partnerem pražské Kunsthalle
Slavnostní otevření nového centra umění a kultury na pražském Klárově pro veřejnost se uskutečnilo 22. 2. 2022. Velká zahajovací výstava Kinetismus oslavující 100 let elektřiny v umění bude k vidění do června. Vzhledem ke své elektrifikační strategii u toho BMW nemůže chybět.
Propojení BMW a kultury na světové úrovni trvá již 51 let. I v České republice je BMW velmi aktivní v podpoře různých kulturních projektů a událostí. Tato angažovanost nabírá právě zahájenou spoluprací zcela novou podobu, přesahující hranice. BMW Česká republika se stalo generálním partnerem Kunsthalle Praha, nového centra umění a kultury, které se 22. 2. 2022 otevřelo veřejnosti.
I když hlavní linka tohoto spojení vede přes podporu umění a kultury, má v kontextu rozsáhlé a intenzivní elektrifikační strategie celého BMW Group také další rozměr: Kunsthalle Praha vznikla kompletní přestavbou Zengerovy transformační stanice na pražském Klárově. Právě původní funkci budovy se detailně věnuje i výstava s názvem Zengerova transformační stanice: Elektřina v architektuře, elektřina ve městě (22. 2.–22. 5. 2022). Současně s ní zahajuje Kunsthalle Praha svůj provoz velkou multimediální výstavou Kinetismus: 100 let elektřiny v umění (22. 2.–20. 6. 2022).
„Již více jak půl století BMW Group naplňuje svůj kulturní závazek po celém světě jako dlouhodobý partner celé řady umělců a institucí. V BMW Group věříme, že naše umělecká spolupráce je nedílnou součástí naší sociální udržitelnosti – v minulosti, současnosti i budoucnosti. Velice mě těší, že v České republice můžeme být partnery tak výjimečného místa, jakým Kunsthalle je,“ říká Federico Izzo, generální ředitel BMW Czech Republic s.r.o.
„Nesmírně si vážíme podpory tak významného partnera, jakým je právě BMW. Elektrifikační strategie našeho prvního generálního partnera souzní nejen s tématy a otázkami, které v návštěvnících vyvolávají obě naše zahajovací výstavy, ale i s vizemi Kunsthalle Praha, jejíž existence bude s udržitelným rozvojem spjata,“ dodává Ivana Goossen, ředitelka Kunsthalle Praha.
Kunsthalle Praha
Kunsthalle Praha je nové místo pro umění na pražském Klárově. Jako nestátní a neziskovou platformu k propojování české a zahraniční umělecké scény ji založila nadace The Pudil Family Foundation manželů Petra a Pavlíny Pudil. Kunsthalle Praha vznikla konverzí historické Zengerovy transformační stanice z třicátých let 20. století, v současnosti vytváří moderní galerijní prostředí pro krátkodobé umělecké výstavy, inovativní vzdělávací programy a kulturní eventy.
Hlavní misí Kunsthalle je přispět k hlubšímu porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století. Disponuje vlastní uměleckou sbírkou, která se zaměřuje na moderní, poválečné a současné umění. Široké veřejnosti se Kunsthalle Praha oficiálně otevřela 22. 2. 2022, svůj provoz zahájila výstavami Kinetismus: 100 let elektřiny v umění (22. 2.–20. 6. 2022) a Zengerova transformační stanice: Elektřina ve městě, elektřina v architektuře (22. 2.–22. 5. 2022). Na ploše 5687 m2 nabízí tři rozsáhlé galerijní prostory, design shop, bistro i kavárnu s historickou terasou s výhledem na Petřín a Pražský hrad. Více o programu najdete na https://www.kunsthallepraha.org/.
51 let kulturní angažovanosti BMW Group – půl století
BMW Group bere společenskou odpovědnost velmi vážně, což dokazuje tím, že se již více než půl století podílí na stovkách kulturních iniciativ po celém světě, a to v oblasti umění, hudby a zvuku, architektury i designu. Jako pro dlouhodobého partnera je ve všech případech klíčová kreativní svoboda, která je stejně důležitá jak pro průkopnická díla, tak pro zásadní inovace v obchodní společnosti, jako je ta naše.
Vše začalo třemi velkoformátovými obrazy od německého umělce Gerharda Richtera, které nechal v roce 1971 zhotovit Eberhard von Kuenheim, tehdejší předseda představenstva BMW AG. Od otevření ikonické správní budovy od Karla Schwanzera, známé jako čtyřválec, v roce 1973 byla v její vstupní hale vystavena tři díla s názvem „Rot“, „Gelb“ a „Blau“, jež se stala jádrem sociální odpovědnosti celé společnosti, která se nad rámec svého hlavního podnikání zapojuje také do mezikulturního dialogu. Eberhard von Kuenheim k tomuto přístupu v roce 1984 řekl: „Kultura je prostředkem ke změně, umělecký počin se odehrává na křižovatce do budoucnosti. I na tomto poli BMW zkouší své inovace. A i když se liší v obsahu, základní přístup je stejný. Vizualizace cest k inovacím je nedílnou součástí BMW, stejně jako kulturní kreativity.“
Zdroj: automakers.cz