BESIP: v roce 2020 nejméně zranění na silnicích

V loňském roce zemřelo při dopravních nehodách historicky nejméně lidí. Poprvé se bilance tragických následků nehod dostala v České republice pod 500 obětí. (460 úmrtí). Výrazně ubylo i těžkých zranění.

Podobně jako ve většině zemí Evropské unie, ovlivnila i u nás pokles nehodovosti epidemie koronaviru, která utlumila dopravu a snížila mobilitu, a to zejména v jarních měsících. Podrobné vyhodnocení dopravní nehodovosti v roce 2020 dnes představila Policie ČR.

Menší provoz ale neznamená automaticky méně závažných nehod. Prázdnější komunikace naopak sváděly některé řidiče k vyšším rychlostem. Nepřiměřená rychlost loni zabila 4 z 10 lidí při dopravních nehodách. Dlouhodobě je vysoká rychlost nejčastější příčinou tragických havárií.

V době, kdy lidé byli více doma a méně jezdili veřejnou dopravou, se také na silnicích pohybovalo více cyklistů. Právě u této skupiny bohužel počet smrtelných obětí loni narostl – i přes celkové zklidnění silničního provozu v jarních měsících.

„Právě na nepřiměřenou rychlost a větší bezpečnost cyklistů a chodců jsou zaměřeny preventivní aktivity nové Strategie BESIP, kterou v pondělí schválila vláda. Prioritou je také snížit počet nehod mladých řidičů, odstraňovat nehodové lokality a zavádět pokročilé technologie,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

Zdroj: automakers.cz