Autosalon v Pekingu ukazuje, jak moc Čína ujela zbytku světa

„Auto není mrtvé a autosalony také ne. Když vidíte, kolik stovek influencerů a moderátorů, převážně mladých lidí, se z veletrhu hlásilo hned první novinářský den, pak se diskuse o konci automobilu zdají být nesmyslné. Atraktivita automobilu se ve skutečnosti zvyšuje,“ cituje šéfredaktora magazínu Automobilwoche Burkharda Rieringa magazín Autoweek.

„Díky extrémně vyspělým technologiím a přicházejícímu autonomnímu řízení může být automobil nejžádanějším zařízením příští dekády.“ Autosalon Pekingu je podle šéfredaktora renomovaného magazínu zjevně vrcholem automobilového roku. „Největší světový automobilový trh je již plně elektrický a neohlíží se zpět,“ píše Reuters.

„Tradičním i začínajícím výrobcům automobilů a elektromobilů ukradl pozornost nováček v oboru Xiaomi, který uspořádal jednu ze svých prvních tiskových akcí. Generální ředitel Lei Jun uvedl, že uzavřené objednávky na jeho sportovní sedan SU7 dosáhly 75 723 a že mezi kupujícími jsou majitelé vozů jako BMW a Audi,“ všímá si Reuters. „Proč telefonní společnost vyrábí auto? Společnosti zabývající se spotřební technologií chtějí propojit životy svých zákazníků mezi všemi svými zařízeními – telefony, notebooky, televizemi a nyní i auty. Tento přístup dobře funguje v Číně ve vysoce digitální společnosti, kde jsou elektronické platby normou a pohodlí připojení převažuje nad obavami o soukromí.“

„Pekingský autosalon, probíhající v hlavním městě největšího automobilového trhu na světě, je ukázkou nové síly čínského automobilového průmyslu. Na výstavě se uvádí na trh řada nových elektromobilů od čínských značek, které se vyznačují pokročilou technologií infotainmentu a cenami, které u starších výrobců automobilů vyvolávají paniku,“ dodává Reuters. „Každý ve světě aut si je vědom vzestupu nejlepších čínských domácích výrobců automobilů, protože největší světový trh přešel na elektřinu. Je ale hrozivé na jednom místě vidět, co BYD, Xiaomi, Xpeng a další domácí čínské značky dokázaly od doby, kdy pandemie v roce 2020 zahnala Čínu za oponu.“

Čínské automobilky tedy jednoznačně přebírají vládu nad domácím trhem, v roce 2023 měly již 56% podíl na trhu, to znamená 14,6 milionů aut čínské provenience. „Vědí, co jejich zákazníci chtějí, to je spousta špičkových technologií a stále méně spalovacích motorů. Když se na stánku Xiaomi představuje nový model, fanoušci jásají jako na akcích Applu v Kalifornii. Svá auta přitom nabízejí za neuvěřitelně nízké ceny. Nikdo s tím nemůže držet krok,“ varuje Burkhard Riering.

Magazín Quattroruote uvedl, že nejvyšší šéf skupiny Renault, italský manažer Luca de Meo, který patří k nejvýraznějším kapitánům autoprůmyslu, se v Pekingu sešel se zástupci čínských značek. „Nejen spolupráce s Geely na spalovacích motorech a hybridním pohonu, Renault také spřádá síť možných čínských partnerství s Dongfeng, Xiaomi a Li Auto. Středem zájmu jsou systémy elektrického pohonu a další špičkové technologie.

„De Meo již nějakou dobu zdůrazňuje pokrok, kterého Peking dosáhl v oblasti elektrické mobility,“ připomíná italský magazín. „Číňané využili generační výhodu, asi 6-10 let,“ řekl nedávno šéf Renaultu. „Nyní v jedné generaci tedy musíme překlenout dvě.“

„A právě v této souvislosti se de Meo setkal se společnostmi kalibru Xiaomi, výrobcem chytrých telefonů a high-tech, který rázně vstoupil na automobilový trh. V Číně jeho první elektromobil SU7 již nasbíral desítky tisíc rezervací díky atraktivní ceně a překvapivým technickým vlastnostem v dané cenové kategorii,“ vysvětlují Quattroruote.

Průlom v čínském odvětví elektromobility není podle Reuters jen v lepších akumulátorech nebo výhodných cenách. „Čínské digitální technologické velmoci Huawei, Tencent, Alibaba, Xiaomi, stejně jako západní společnosti jako Bosch a Nvidia, útočí, protože čínské úřady uvolňují cestu pro automatizované řízení. Huawei, telekomunikační a technologický gigant, který je pro mnohé západní vlády prokletím, na autosalonu zdůraznil investice do automatizovaného řízení,“ dodává komentátor Reuters Joseph White. „Po zvládnutí levných vozů pro domácí trh čínští výrobci elektromobilů směřují své inženýry a designéry na prémiovější modely a trhy v zámoří. Opakují křivku učení, zmapovanou japonskými a jihokorejskými výrobci.“

V Číně jsou podle Whita staré světové značky Volkswagen na ústupu. „Zahraniční výrobci automobilů, kteří se kdysi ujali role učitelů pro mladé čínské automobilky, se nyní snaží získat čínské partnery, aby zůstali ve hře,“ všímá si.

Je to paradoxní situace, do které se dostalo více zavedených světových výrobců: hrdé tradiční značky se snaží „skamarádit“ s úplně novými hráči na trhu, jejichž prvotiny budí zájem, a je jedno, zda jde o technologické giganty jako je Xiaomi, nebo ambiciózní startupy.

Kromě de Mea se do Číny během pekingského autosalonu vydali i další top manažeři. „Mezi nimi Elon Musk, který hledal dohody s úřady o zavedení svých technologií autonomního řízení nebo Mary Barra, číslo jedna u General Motors.“

„V cestovním ruchu je nový trend: jako místní. Někam jeďte a tam žijte jako místní. V automobilovém průmyslu to slyšíte stále častěji,“ upozorňuje Riering. Volkswagen připomněl na autosalonu v Pekingu svou strategii „V Číně, pro Čínu“. „Má ji již dlouhou dobu, ale nyní ji ještě rozšířil. U BMW jsme na tiskové konferenci v Pekingu slyšeli přesně to samé. Abyste rozuměli zákazníkovi, musíte se stát takříkajíc Číňanem,“ píše Autoweek. „A v BYD v Šen-čenu posloucháme o evropské strategii: V Evropě, pro Evropu.“ Lídr čínského elektrotrhu se chce stát „evropskou společností s továrnami, strukturami a prodejci“ cituje manažerku BYD Stellu Li. „Tolik harmonie nezní jako obchodní válka,“ všímá si Autoweek.

„Čínský automobilový průmysl je zralý na otřesy. V Číně je již v nabídce 400 ´vozidel s novou energií´. Dalších 117 modelů debutuje na výstavě v Pekingu nebo se představí později v tomto roce. I s vládní podporou a obrovským domácím trhem je to víc položek, než pravděpodobně může uspět,“ uvádí Joseph Whitez Reuters.

„Poslední věc, kterou Čína potřebuje, je víc elektromobilů, které se budou tlačit na trh a srazí ceny na úkor zisku. Ale i když existuje nebezpečí v nadměrné výrobní kapacitě Číny, je tu také síla v hyperkonkurenci, kterou rozpoutala. Export této nadměrné kapacity však vyvolal pozornosti úřadů, aby se zaměřily na výrobce elektromobilů. XPeng uvedl, že evropské zkoumání elektromobilů vyrobených v Číně by ji mohlo nasměrovat k investicím do závodů nebo dodavatelů v zahraničí, protože se rýsuje přízrak vyšších cel. Polestar Automotive se připravuje na přesun výroby vozů, které plánuje prodávat v Evropě, z Číny do svého amerického závodu,“ komentuje Reuters.

„Také v Číně se auta zvětšují. Na stáncích jsou obrovská SUV a limuzíny. Po malých autech, která prý zákazníci chtějí, tu není ani stopa. Musíte se probojovat až k Wulingu, abyste našli levná miniauta. Nové modely od Geely a BYD jsou tak velké, že žasnou i Američané,“ všímá si Burkhard Riering z Automobilwoche. „Nedokážou vyřešit rozpor, že mobilita by měla být šetrnější ke klimatu, a přitom auta mění v neohrabané tanky.“

Design mnoha nových čínských značek je velmi podobný, všímá si Riering. „Každý model vám hned připomene jiný model z jiné expozice, neviděl jsem to už někde? Zaměnitelnost se zvětšuje. To znamená, že zejména elektrické start-upy postrádají příběh pro dosažení unikátní prodejní nabídky. Nemají žádný (marketingový) příběh, který by mohly vyprávět. Ale pro Čínu potřebujete dobrý příběh: buď jako top hráč NEV (BYD, Tesla), jako tradicionalista (Geely, SAIC), jako západní prémiový (BMW, Mercedes, Audi, Porsche) nebo jako technologická společnost (Xiaomi, Huawei) – nebo jednoduše jako nejlevnější poskytovatel (Wuling, Leap). Čínské značky proto čeká bolestivá konsolidace. Mnohé v příštích dvou až třech letech zmizí,“ myslí si.

„Bitva o pozornost spotřebitelů na čínském trhu s elektrickými vozy se vede o doteky „technického luxusu“, jaké kupující na jiných trzích nikdy neviděli. BYD představuje první sedan své prémiové značky a ukazuje U7, svůj třetí ultraluxusní model pod značkou Yangwang, protože se tlačí do vyšších kategorií ke zvýšení ziskovosti uprostřed sílící cenové války,“ píše Reuters.

„Boom elektromobilů v Číně, který začal před třemi lety, pohltil trh s auty na benzin, ale ta ještě nejsou mrtvá. Největší čínský exportér Chery Automobile na autosalonu oznámil, že bude pokračovat ve vývoji vozů se zážehovými motory, stejně jako elektromobilů a hybridů. Hybridy, které v Číně zaostávají za elektromobily, jsou nyní vnímány jako příležitost k růstu. Loni se v Číně prodalo 2,6 milionu nových hybridů, což je zhruba polovina počtu elektromobilů,“ upozorňuje Reuters.

 

Zdroj: idnes.cz