Automobiloví hráči mohou profitovat z přechodu na oběhový režim
Doprava prochází rozsáhlou transformací v souvislosti s elektromobilitou, digitalizací, snahou o dekarbonizaci, změnou klimatu a nestabilitou dodavatelského řetězce. Automobilový průmysl je zodpovědný za velký podíl celkové světové spotřeby zdrojů a produkuje přibližně 5 % světového průmyslového odpadu. Dobrou zprávou je, že přechod na oběhové principy opětovného využívání a recyklace materiálů a komponentů mnohé z těchto problémů zmírňuje, ne-li zcela řeší.
Podle společnosti Accenture může automobilový průmysl uplatněním oběhových principů do roku 2030 snížit emise uhlíku až o 75 % a spotřebu zdrojů až o 80 % na kilometr za osobu a do roku 2030 snížit 66 % emisí z výroby materiálů bez dodatečných nákladů. Obchodní důvody pro zapojení podniků do oběhového hospodářství jsou den ode dne silnější. Poradenská společnost Gartner, která před několika lety prohlásila, že oběhové hospodářství se do roku 2029 stane “jedinou ekonomikou”, v nedávném průzkumu zjistila, že 74 % vedoucích pracovníků dodavatelských řetězců očekává do roku 2025 zvýšení zisku v důsledku uplatňování oběhových principů.
Rostoucí povinnosti týkající se dodržování předpisů kladou na automobilový průmysl další nároky. Pracovníci odpovědní za udržitelnost se nyní musí vypořádat s 20krát větším počtem předpisů než v minulosti. Mnoho společností navíc nemá ucelený přehled o emisích skleníkových plynů, který by potřebovaly k efektivnímu výpočtu svých emisí v rámci Scope 3.
Přesto lze podniknout vhodné kroky k urychlení přechodu na oběhové postupy:
Oblast zájmu č. 1
Hnací silou při snižování emisí uhlíku a zvyšování oběhového hospodářství jsou data, takže společnosti musí získat transparentnost o použitých materiálech a umožnit využití cenných materiálů. Digitalizace obchodních procesů je pro usnadnění sledovatelnosti zásadní. Pro uzavření smyčky do oběhového hospodářství je třeba zohlednit celý proces od dolu až po uživatele nebo recyklátora. Základem pro získání transparentnosti v celém hodnotovém řetězci automobilového průmyslu je sledovatelnost založená na digitálních dvojčatech obohacených o odpovídající informace o výrobku a materiálu.
Digitální dvojčata lze použít k mapování celého životního cyklu autobaterie. Výrobce surovin certifikuje hodnoty udržitelnosti, jako je původ a složení druhotných materiálů baterie. Digitální dvojče shromažďuje data během fáze používání vozidla a poskytuje poznatky a analytické možnosti pro lepší rozhodování na konci životnosti. Na základě agregovaných dat lze rozhodnout, zda má být baterie znovu použita, např. jako systém pro ukládání energie, nebo zda má být recyklována, např. na nové suroviny, které lze použít pro výrobu nové baterie.
Oblast zájmu č. 2
Je třeba vyvinout úsilí o vytvoření rámců, datových standardů, postupů a procesů pro vytvoření nových inteligentních obchodních ekosystémů e-mobility a podpořit spolupráci v celém hodnotovém řetězci e-mobility. Catena-X poskytuje solidní příklad toho, jak mohou organizace napříč hodnotovým řetězcem automobilového průmyslu spolupracovat v rámci podnikatelského ekosystému a položit tak základy pro sdílení dat, aby bylo možné dosáhnout cílů v oblasti snižování emisí uhlíku pomocí nárazových a ziskových oběhových obchodních modelů.
Ekosystém otevřených a spolupracujících dat, který byl spuštěn v roce 2021, se rozrostl z výrobců automobilů, dodavatelů Tier 1 a prodejců na poskytovatele softwaru a vybavení a dokonce i na recyklátory. Všichni spolupracují na vývoji společných standardů pro bezpečnou a důvěryhodnou výměnu dat v případech použití, jako je sledovatelnost materiálů, řízení uhlíkové stopy a oběhové hospodářství.
Společnosti však nemohou plnit cíle a požadavky na snižování emisí uhlíku ve vzduchoprázdnu. Catena-X představuje model, jak mohou jednotlivé automobilové společnosti a celý hodnotový řetězec vést svět k budoucnosti s nižšími emisemi uhlíku, která bude založena na oběhovém hospodářství a e-mobilitě. A jak vyplývá ze zjištění společnosti Gartner, obchodní důvody pro to, aby automobilové společnosti převzaly vedoucí úlohu v nově vznikajícím oběhovém hospodářství, jsou přesvědčivé.
Oblast zájmu č. 3
Společnosti musí navrhovat materiály a součásti automobilů tak, aby je bylo možné snadno recyklovat, obnovovat a/nebo znovu používat, a to v předstihu před příchodem předpisů, jako je pas EU pro baterie. Při tradičním lineárním životním cyklu výrobku “vyrobit, použít, zlikvidovat” byl odpad v podstatě součástí výrobků se všemi dodatečnými náklady na životní prostředí a likvidaci. Díky pokročilým modelovacím nástrojům mohou společnosti analyzovat, jak konkrétní konstrukční kompromisy ovlivňují náklady, marži, recyklovatelnost, vystavení EPR, uhlíkovou stopu a další faktory, což jim dává jasný přehled o vztahu mezi volbou udržitelnosti a obchodním úspěchem.
Regulační a tržní síly vedou automobilový trh tímto směrem, zejména jako způsob, jak zvládnout nárůst počtu baterií v důsledku nárůstu e-mobility. Jednou z největších výzev, kterým čelí členové hodnotového řetězce automobilového průmyslu, je způsob, jak do životního cyklu baterií vnést oběhovost. Účelem pasu EU pro baterie je zajistit transparentnost a informovanost a umožnit přechod na oběhové hospodářství. Půjde o elektronický záznam o baterii obsahující komplexní soubor informací shromážděných v průběhu životního cyklu baterie. Výzvou je zde právě získání potřebných údajů ze všech různých zdrojů, zejména z víceúrovňového dodavatelského řetězce, a jejich konsolidace do standardizovaného formátu bateriového pasu.
Pro automobilové společnosti mohou být pokročilé nástroje pro modelování a analýzu, jako je digitální dvojče, velmi cenné při návrhu a konstrukci vozidla, systému nebo součásti. Mohou pomoci určit cesty, které kladou důraz na regeneraci, eliminaci odpadu a delší používání materiálů – v podstatě navrhování pro modularitu, prodlouženou životnost, opětovné použití, recyklaci a/nebo opětovné použití po skončení životnosti.
Oblast zájmu č. 4
Průmysl musí vytvořit sekundární trhy, kde mohou výrobci a dodavatelé získávat spolehlivé recyklované a/nebo repasované součásti a materiály, a následně se těchto trhů aktivně účastnit. Navrhování výrobků, součástí a systémů mobility pro modularitu, recyklaci, opětovnou výrobu a opětovné použití vytváří předpoklady pro čtvrtý základní kámen, který je pro společnosti základem prosperity v oběhovém hospodářství: vytváření životaschopných sekundárních trhů pro materiály a součástky.
V důsledku nových opatření, jako je směrnice EU o bateriích, se zvyšuje tlak na hodnotový řetězec e-mobility, aby se zabýval otázkou recyklace baterií. Pro společnost Catena-X, která pracuje na vývoji digitálního produktového pasu, standardního způsobu sledování a vykazování údajů o udržitelnosti spojených s bateriemi v průběhu jejich životního cyklu, je to vysoká priorita. Vývoj, jako je tento, pokládá základy pro platformy sekundárního trhu pro nákup a prodej baterií a surovin, které se do nich používají, stejně jako alternátorů a sekundárních materiálů, jako je hliník a polyuretan.
Pro úspěch těchto sekundárních trhů bude rozhodující sledovatelnost materiálů (podle sériového čísla, šarže atd.), a to od těžby surovin na jednom konci cesty až po jejich opětovnou výrobu, recyklaci a opětovné použití na druhém. Transparentní údaje o původu a uhlíkové stopě spojené s konkrétními díly, součástkami a materiály musí být snadno dostupné a ověřitelné, a to nejen pro účely ESG, ale také proto, aby recyklátoři měli přehled, který potřebují k rozhodování o strategiích opětovného použití, recyklace a/nebo využití automobilových součástek.
V konečném důsledku pomohou tyto schopnosti automobilovým společnostem splnit jejich povinnosti v oblasti snižování emisí uhlíku, odlišit jejich značku a znovu se stát oběhovými, udržitelnými a ziskovými poskytovateli mobility.
Zdroj: automotiveworld.com