Automatizovaná továrna bez pracovníků: konečně tady?

Architekti výrobních systémů již mnoho let prosazují myšlenku plně automatizovaných továren bez pracovníků. Ve skutečnosti se ukázalo, že je obtížnější ji uvést do praxe než teoreticky nastínit. Automatizovaná řízená vozidla (AGV), která dopravují součásti na správné místo na sestavě, jsou běžná, stejně jako automatizované roboty pro svařování karoserií. Mezi další oblasti s vysokou mírou automatizace patří lisovny s manipulačními systémy, které postupně přesouvají vyražené díly z lisu na lis, a lakovny. Všechny tyto oblasti však také vyžadují pracovníky, kteří obsluhují ovládací panely a v případě potřeby odstraňují závady. Čas od času se něco pokazí, stroje se rozladí, lakovací trysky se ucpou nebo svařovací pistole mohou mít podobný osud. Odstranění těchto problémů vždy vyžaduje lidský zásah.

Automobilky také vyčlenily značné prostředky na auta bez řidiče nebo autonomní auta, ale i to se ukázalo jako obtížně realizovatelné, zejména přesvědčit regulační orgány, že plně autonomní auto je bezpečné a stoprocentně spolehlivé. A zatímco hledání plně funkčního autonomního automobilu pokračuje, stejně tak zůstává myšlenka továrny bez zaměstnanců nedosažitelná. Společnost Denso, největší výrobce komponentů Toyota keiretsu, však možná našla způsob, jak tohoto cíle dosáhnout, konkrétně při výrobě elektronických součástek.

V září společnost Denso oznámila, že plánuje zavést novou „ultra-digitalizovanou“ výrobní koncepci pro továrny bez pracovníků. První z těchto továren začne stavět v letošním roce a plánuje zahájit výrobu v Japonsku, přičemž práce budou probíhat někdy do finančního roku 2027-28. Jedna ze zpráv přitom citovala společnost Denso, která uvedla, že tato nová továrna bude do roku 2030 zcela bez pracovníků, což naznačuje, že přechod na výrobní systémy bez pracovníků nebude okamžitý.

Společnost investuje 69 miliard jüanů (483 milionů USD) do prvního závodu v Zenmyo v prefektuře Aichi v srdci výrobní sítě Toyoty. Továrna v Zenmyo v současné době vyrábí elektronické systémy vstřikování paliva (technologie, která by mohla časem zaniknout, pokud bude někdy dokončen přechod na elektromobily) a bude rozšířena o výrobu palubních počítačů neboli řídicích jednotek, které budou do jednoho celku sdružovat více funkcí, jež dosud vyžadovaly vlastní řídicí jednotky. Ty budou určeny především pro řízení elektromobilů a systémy ADAS.

 Denso

Společnost Denso postaví nový závod rozšířením areálu závodu Zenmyo ve městě Nishio v prefektuře Aichi

Společnost Denso uvádí, že nová továrna bude schopna pracovat bez obsluhy 24 hodin denně, což se bude týkat nejen výrobního procesu, ale také vykládky materiálu nebo nakupovaných komponent, přesunů v rámci závodu, doplňování zásob na pracovištích a balení hotových výrobků. Tento plán je v souladu s širšími cíli společnosti Toyota v oblasti automatizace montáže vozidel, které vyžadují zvýšení robotické manipulace a dodávek materiálu v celém závodě. Toyota také chce, aby se automobily při přesunu z jedné oblasti do druhé dokázaly samy řídit továrnou.

Tento vývoj má mnoho důvodů, zejména rostoucí náklady na pracovní sílu v drahých výrobních lokalitách, jako je Japonsko. Japonsko navíc trpí nedostatkem obyvatelstva, a proto může být problém nahradit pracovníky v továrnách, kteří odcházejí do důchodu. Vyspělé ekonomiky, jako je Japonsko, však musí generovat zahraniční příjmy, aby mohly platit za své stále starší obyvatelstvo a poskytovat další sociální služby. Automobily jsou pro Japonsko hlavním zdrojem příjmů (stejně jako pro další ekonomiky, jako je Německo a Spojené království) a vzhledem k hrozícímu nedostatku pracovních sil spolu s obtížemi při získávání lidí do výroby bude rozhodnutí o zvýšení automatizace a používání humanoidních robotů spíše dříve než později. Elon Musk ze společnosti Tesla nedávno uvedl, že chce, aby Tesla používala humanoidní roboty, nazývané Optimus, přibližně v příštím roce.

Snaha o automatickou výrobu automobilů pomocí stále dokonalejšího softwaru a robotů je nedílnou součástí trendu vývoje skutečně softwarově definovaných vozidel (SDV). Ty se pro mnohé automobilky ukázaly jako nepolapitelné, ale zdá se nevyhnutelné, že se brzy objeví. Vlastní systém Toyoty se zde nazývá Arene a je vyvíjen ve vlastní režii a plány společnosti Denso by zde měly být vnímány jako součást celkové strategie Toyoty.

Za předpokladu, že se tento plán uskuteční a továrna bez zaměstnanců bude do roku 2030 úspěšná, lze předpokládat, že tento přístup přijme i společnost Denso a další oblasti výrobní sítě Toyota. Stárnutí populace a úbytek pracovní síly schopné nebo dostupné pro práci ve výrobě jsou hlavními faktory, které ovlivní mnoho odvětví v Japonsku, nejen automobilový průmysl. Zda se to stane takovým problémem a budeme svědky podobných kroků k rozvoji továren bez pracovníků v Evropě nebo Severní Americe, je jiná otázka. Na rozdíl od Japonska mají oba regiony silný příliv migrantů, kteří zaplňují mezery v pracovních silách v továrnách, i když to, zda bude migrace v posledních letech pokračovat, je další velmi sporné téma.

Vrátíme-li se k Japonsku a jeho rozvoji továren bez zaměstnanců, je zde ve hře ještě jeden dlouhodobý strategický faktor; jak bylo uvedeno výše, Japonsko se ve velké míře spoléhá na mezinárodní obchod a zahraniční příjmy, které mu pomáhají financovat domácí ekonomiku. A aby Japonsko mohlo i nadále vyvážet zboží s vysokou hodnotou, jako jsou automobily, bez cel do Evropy nebo na jiné trhy, musí zachovat 55% podíl místních zdrojů pro své automobily. Nemůže proto zcela nahradit domácí komponenty dováženými, protože by tím mohlo dojít k porušení požadavků na pravidla původu v obchodních dohodách. Snaha o zachování nebo dokonce zvýšení japonského podílu bude v příštích letech rovněž sílit: a při případné absenci pracovníků mohou být jediným způsobem, jak tento hrozící, ale nezmíněný problém obejít, továrny bez pracovníků.

 

Zdroj: automotiveworld.com