Aktuální stav hybridů v Čechách

Hybridní automobily jsou sice brány jako elektrifikované, ale stále se mediálně krčí ve stínu masivně preferovaných „čistých“ elektromobilů. Přitom jen nových osobních automobilů s hybridním pohonem je v České republice registrováno už více než šedesát tisíc a v provozu jich vhledem k dovozu ojetých bude ještě víc.

Toyota byla první, psala historii a je stále  jedničkou

Automobily s hybridním pohonem jsou na trhu známé už více než čtvrt století a představují jedno z výhodných řešení pro dosažení nižších emisí ve výfukových plynech při zachování všech provozních výhod vozidel se spalovacími motory. Na této koncepční filozofii nejvíc profituje největší světový výrobce automobilů, japonská značka Toyota a její luxusní divize Lexus.

Z celkového počtu nás prodaných nových automobilů s hybridním pohonem připadá zatím 25 a půl tisíce na vozy značek Toyota a Lexus, což představuje 42,32 %. Tento podíl v hybridní komunitě se v poslední době mění ofenzivou dalších značek, ale i tak připadá na hybridní Toyoty a Lexuse např. letos stále suverénní podíl 30,29 % a za loňský rok to bylo 27,5 %.

Vše začalo Priusem

Prvním velkosériově vyráběným a na světě určitě nejrozšířenějším hybridním modelem je Toyota Prius. Na trh přišel v roce 1997 a brzo se stal oblíbeným, kromě Japonska, zejména v USA. Dodnes se vyrábí, už v páté stále vylepšované generaci a bylo ho vyrobeno přes 5,76 milionů kusů, včetně variant Prius+ a plug-in. Do Evropy se Prius začal dovážet v roce 2000 a před 18 lety, v roce 2004, byly první čtyři vozy Toyota Priusy prodány také v České republice.

Nástup hybridů byl v České republice značně pozvolný a zájem zákazníků byl řadu let hodně vlažný. Po prvních čtyřech Priusech se následně prodávalo ročně vždy jen několik desítek až stovek kusů Toyot a později také Lexusů. Postupně se ale začaly přidávat další značky.

Hybridy se u nás začaly prosazovat teprve před pěti lety

Zvýšený zájem o automobily s hybridním pohonem nastal u nás až v roce 2015, kdy se poprvé podařilo překonat hranici více než jednoho tisíce prodaných vozů. V tomto roce se o přízeň zákazníků zajímalo už čtrnáct značek, ale Toyotě s Lexusem stále patřil nadpoloviční podíl. Za rok 2019 to bylo již 8 346 kusů z nabídky šedesáti osmi modelů, od dvou desítek značek, o rok později 12 674 a loni už došlo dokonce k registracím 23 074 hybridů. Letos za první dva měsíce bylo už registrováno 4 185 vozů s hybridním pohonem, takže se jejich podíl přiblížil 15 procentům tuzemského trhu.

Současná nabídka hybridů v České republice čítá neuvěřitelných více než 120 modelů osobních vozů od 25 značek, které jsou opatřeny některým ze tří druhů hybridního pohonu.

Hybrid, Mild-hybrid a Plug-in hybrid

Hybridní pohon současných automobilů existuje v zásadě ve třech variantách, a to jako klasický Full hybrid, u které to vše začalo. U něj je k běžnému úspornému spalovacímu motoru v tomto případě přidán elektromotor. Ten odebírá energii ze sice většího, ale na tolik velkého akumulátoru, jehož nabíjení probíhá řízeně hlavně při brzdění, jízdě z kopce a částečně také od spalovacího motoru. Tento druh hybridů ujede při poklidném rozjezdu menší vzdálenost na elektrickou energii, která mu pomáhá také při zrychlování, což přispívá ke zmenšení spotřeby benzinu. Klasický hybrid nelze externě dobíjet, např. ze sítě a úspora pohonných hmot je patrná zejména v městském provozu.

Dnes velmi rozšířená je ještě méně náročnější verze, tzv. Mild-hybrid, který funguje na podobném principu jako „klasické“ hybridy, ale akumulátor je zde menší a tudíž lehčí, nabíjí se výhradně při brzdění a jízdě z kopce, a pomáhá jen při rozjezdech. Mild-hybridní pohon při využíváním energie získávané od brzdění, dokáže přispívat k úspornějšímu provozu, a je také mezi hybridy cenově nejvýhodnější.

Plug-in hybridy, nejlepší, ale také dražší alternativa 

Třetí z hybridů jsou tzv. Plug-in hybridy, tedy hybridy s vnějším nabíjením, jejichž ceny se blíží či jsou podobné cenám elektromobilů. Jak už název říká, zde je akumulátor, který má větší kapacitu, než u ostatních hybridů a je možné ho nabíjet z vnějších zdrojů. Součástí pohonné jednotky jsou opět elektromotor a spalovací motor, který zde bývá nejen benzinový, ale v některých případech také na naftu.

Výhodou Plug-in hybridních verzí je možnost nabíjení akumulátorů nejen využíváním energie při brzdění, ale také možnosti nabíjení z vnějších zdrojů. Akumulátory zde mají výrazně větší kapacitu, což přispívá k znatelně delšímu dojezdu na čistě elektrický, a tudíž levnější pohon. Elektrický dojezd u Plug-in hybridů se v současné době pohybuje okolo hranice 50 km, ale některé modely dokážou ujet už i 100 km. Tolik může stačit i na běžné dojíždění.

V našich podmínkách je určitě výhodou „elektrická“ registrační značka, která uživatelům zatím umožňuje na mnoha místech výhodnější parkování. Od ostatních hybridů i osobních vozů odlišuje Plug-in hybridy jejich větší hmotnost, ale hlavně jejich vyšší cena. Proto u nás loni tvořily jen 1,81 % registrací všech nových automobilů a letos zatím 1,6 %.

Hybridům se ve světě stále daří

Zatímco u nás patří osobním automobilům s hybridním pohonem zhruba jedno procento z celkového počtu všech osobních vozů a 10 až 15 procent z aktuálně registrovaných, ve většině vyspělých zemí, a zejména v USA to je podstatně víc. Svým způsobem si na hybridním pohonu vybudovala své světově vedoucí postavení i značka Toyota.

Toyota je současným největším výrobcem automobilů s výrazně celosvětovou působností. Úspěšná je nejen doma v Japonsku, ale také v Americe, i ve všech ostatních světadílech, přičemž na evropském trhu se její pozice v posledních letech výrazně lepší. Přispívá k tomu i výroba v evropských závodech, z nichž jeden je také u nás nedaleko Kolína, kde se vyrábí oblíbené modely Yaris a Aygo X.

Strategie budoucí mobility je u Toyoty, s ohledem na její globální zaměření, dost odlišná od většiny evropských výrobců. Hlavní důraz totiž neklade na monotematické řešení, ale postupný vývoj, ve kterém hrají hybridy stále významnou roli.

 

Zdroj: automakers.cz