BMW vsadí na spalovací motory. Elektromobily trh neovládnou kompletně, věří v Mnichově

Rezervovaný přístup k absolutnímu přechodu od výroby spalovacích automobilů k těm plně elektrickým se BMW vyplácí. Výrobce luxusních vozů z Mnichova hodlá dál investovat do spalovacích motorů i hybridních technologií, a naopak varuje před turbulentním rozvojem segmentu elektromobilů. Hlavně ve Spojených státech může být transformace trhu po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu velmi divoká. Klíčová překážka BMW však leží na opačné straně světa – v Číně.

Staronový prezident USA postupně ruší některé podpory a dotace na pořízení elektromobilů a slibuje renesanci tradičního automobilového průmyslu v zámoří. I proto zůstávají v BMW ohledně budoucnosti spalováků a plug-in hybridů optimističtí.

„Bylo by naivní věřit, že posun k elektrifikaci představuje jedinou možnou cestu. Čeká nás naopak jízda na horské dráze. Proto budeme dál investovat do spalovacích motorů a plug-in hybridů. Zároveň uvedeme na trh další elektrické vozy,“ řekl pro Financial Times Jochen Goller, člen představenstva BMW, jenž zodpovídá za prodeje a za skupinové značky. Mezi ně patří i Rolls-Royce a Mini.

Skupina dosud volila strategii opatrnějšího přechodu k elektrickým modelům a soustřeďovala se na širší škálu produktů, a to už řadu let předtím, než poptávka po elektromobilech ochladla. Tato cesta se nyní ukazuje jako vhodnější než ta, kterou volili tradiční němečtí rivalové jako Volkswagen a Mercedes. Ti si dříve vytyčili ambici „all-electric“, tedy absolutní přechod na výhradně elektrická vozidla, a jsou nyní náchylnější vůči poklesům trhu s elektromobily. Nyní plány výrazně mírní.

Celá skupina BMW loni prodala na světových trzích téměř 2,5 milionu vozů, z toho sedmnáct procent čistě elektrických, jejichž odbyt meziročně zrychlil o třináct procent. V případě započtení plug-in hybridů by podíl elektrifikovaných automobilů na skupinových prodejích dosáhl necelé čtvrtiny.

Pro zajímavost: V Česku BMW loni udalo 5459 vozů, o 578 méně než v předchozím roce. Velmi úspěšné jsou na světových trzích elektrické vozy Rolls-Royce. Legendární značka jich udala téměř šestkrát více, přesněji 1890. Elektrický model Spectre byl mimochodem nejprodávanějším modelem Rolls-Roycu v Evropě; stalo se tak poprvé v historii značky.

Odborníci strategii „Bavoráku“ povětšinou chválí. Mimo jiné mu dává šanci vyhovět čím dál přísnějším evropským emisním regulacím, aniž by se výrobce podbízel s elektromobily zákazníkům za cenu výrazných slev. BMW zároveň není tak ohrožené potenciálními cly na dovoz osobních automobilů z Evropy do USA, jejichž zvýšením hrozí prezident Trump. Dvě třetiny aut, která skupina v zámoří prodává, totiž vyrábí lokálně v USA.

I proto popisuje analytik společnosti Jefferies Philippe Houchois BMW jako nejuvážlivějšího výrobce na trhu za poslední roky. „Pokud jde o podíl elektromobilů v celkové nabídce, tak je BMW přesně v takové pozici, kterou potřebuje, tedy až na výjimku působení v Číně,“ říká analytik banky UBS Patrick Hummel.

Potíže skupiny na největším světovém trhu s automobily i specificky elektromobily tak představují zdaleka největší riziko. Prodeje značek BMW a Mini se v Číně loni propadly o více než třináct procent na necelých 715 tisíc vozů. Oslabování nečínských gigantů v říši středu není ničím výjimečným, z pohledu BMW je však nepříjemné, že vyklízí pozice rychleji než konkurence. Například Mercedes-Benz loni strpěl pokles odbytu o sedm procent, Audi o jedenáct.

Pro BMW je klíčová Čína

Čína pro BMW zůstává nesmírně důležitá, právě tamějším zákazníkům prodává každé třetí auto. Nic však nenasvědčuje tomu, že by měl konkurenční tlak čínských automobilek polevit. A to je pro management z Mnichova problém – ostatně kvůli nečekaně silnému poklesu prodejů v Číně loni varoval investory před nepříjemným dopadem na zisk. Veřejnost nepotěšil ani tehdy, kdy musel svolat 1,5 milionu automobilů kvůli potenciální závadě brzdového systému.

„Čínské automobily jsou z technologického pohledu skutečně dobré. Ale nebojíme se,“ ujišťuje Goller. Velmi důležitá pro budoucnost skupiny bude nová platforma Neue Klasse, na jejímž základě má BMW začít vyrábět elektromobily nové generace v letošním roce. Má jim umožnit delší dojezd, rychlejší dobíjení a modernější softwarové funkce.

Přinejmenším na eurounijních trzích se BMW ani jakýkoliv jiný výrobce bez konkurenceschopné platformy neobejdou. Přestože automobilky, odborníci a politici v Evropské unii v současné době živě debatují o možných změnách legislativy, v současnosti dál platí plán EU, který počítá s úplným zákazem prodeje spalovacích automobilů od roku 2035.

 

Zdroj: e15.cz