Vietnam a Škoda: nadějný trh i brána do jihovýchodní Asie

Rychle se rozvíjející země, kde počet aut na silnicích začíná dohánět mopedy, v autosalonu posedíte na masážním křesle a k Česku tam mají nebývale blízko. Takový je Vietnam, kde Škoda Auto začíná prodávat a brzy bude i vyrábět své vozy.

Vietnamští zákazníci mají specifické požadavky a preferují osobní kontakt s prodejci. Autosalony sídlí na okrajích měst a menší pobočky mají v centru, třeba ve velkých nákupních centrech, co nejblíž zákazníkům. Právě tam si zákazník může domluvit testovací jízdu, která pak probíhá v samotném dealerství. Vybírání auta trvá delší dobu, zahrnuje i detailní prohlídku zvažovaného vozu – k dispozici je proto u prodejce i občerstvení nebo masážní křesla. Zákazník chce většinou auto ihned, vybírá proto z vozů, které má prodejce na skladě.

Zahájení prodeje na vietnamském trhu

I to jsou situace, na které se Škoda Auto musí připravit. V těchto dnech totiž zahajuje prodej na vietnamském trhu a v blízké budoucnosti zde rozjede  i výrobu. Daniel Vošvrda, výkonný ředitel automobilky Škoda ve Vietnamu, výběr asijského státu vysvětluje: „Důvodů bylo více: dobré vztahy obou zemí a jejich provázanost, silná vietnamská komunita v Česku, rozvíjející se automobilový průmysl ve Vietnamu, kvalifikovaná pracovní síla nebo fakt, že tamní firmy se nebojí investovat a spolupracovat.“ 

 

Při výběru místního partnera, kterým je Thanh Cong Motor Vietnam (TC Motor), sehrála důležitou roli podpora českého velvyslanectví ve Vietnamu i fakt, že řada Vietnamců studovala či pracovala v bývalém Československu a české firmy nebo i čeština tak pro ně nejsou neznámé. „Česká ambasáda ve Vietnamu doporučila tři firmy, s nimiž jsme jednali. Po detailních jednáních se náš nynější partner ukázal jako nejlepší volba. V roce 2022 jsme začali ladit kontrakt a pustili se do plánování,“ vzpomíná Vošvrda.

Thanh Cong Motor Vietnam (TC Motor) je jednou z největších a finančně nejstabilnějších firem na vietnamském trhu. Sídlí v Hanoji a má rozsáhlé portfolio aktivit včetně automobilového průmyslu, rezidenčních a kancelářských nemovitostních projektů, hotelových komplexů a průmyslových areálů. Značka Škoda se rozhodla spolupracovat s TC Motor kvůli jeho silnému postavení na trhu, aktivnímu investování do průmyslových zón a schopnosti přispět k ekonomickému rozvoji celého regionu. TC Motor vlastní například Viet Hung Industrial Park, kde Škoda Auto plánuje rozmístit svou výrobu, a má veškerou nezbytnou infrastrukturu pro realizaci investičních plánů automobilky.

Indie 2.0

Vstup na vietnamský trh nabízí příležitost využít synergie s projektem Indie 2.0, v jehož rámci pod vedením značky Škoda vznikají modely více značek koncernu VW. Obě země mají podobné požadavky na automobily a legislativa ve Vietnamu podporuje import takzvaných CKD (Completely Knocked Down), tedy kompletně rozkložených vozů, a jejich lokální montáž. V současné době je na tisíc obyvatel ve Vietnamu relativně malý počet vozidel v porovnání s dalšími zeměmi, avšak jejich počet rychle roste. Stabilní přítomnost ve Vietnamu je také příslibem pro další rozšiřování působnosti značky na trhy jihovýchodní Asie.

Import z Evropy a Indie

Na vietnamském automobilovém trhu převládají nová vozidla, která postupně nahrazují masově rozšířené mopedy. Prodeje rostou, nyní jde o více než tři sta padesát tisíc prodaných vozidel ročně, není to přitom tak dávno, kdy to bylo sto tisíc.

 

Škoda Auto plánuje své aktivity ve Vietnamu s ambicí expandovat a postupně zvyšovat svou přítomnost na trhu. V letošním roce se budou modely Karoq a Kodiaq dovážet z Evropy, příští rok pak přinese dovoz už zmíněných CKD vozidel z Indie a zahájení výroby přímo ve Vietnamu, v závodě, který nyní vyrůstá v provincii Quang Ninh.

Škoda Auto plánuje ve Vietnamu také vytvořit síť prodejců. „V roce 2025 je cílem až dvacet dealerství a do roku 2028 až třicet prodejních míst,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škoda Auto za oblast prodeje a marketingu.

Konektivita a bezpečnost pro motorkáře

Zákazníci ve Vietnamu mají velký zájem o výbavu jako klimatizace, elektricky nastavitelná sedadla, kožené čalounění nebo kotoučové brzdy. Velkou roli hraje design a hodně se dbá na konektivitu a propojení s mobilními telefony.

A jak to ve Vietnamu vypadá na silnicích? Provoz ve městech je velmi hustý a dopravní zácpy jsou na denním pořádku. K tomu všudypřítomné mopedy a chodci, kteří musejí vykazovat obzvlášť velkou míru odvahy, aby se do mumraje vydali. Vzhledem k tomu všemu je silniční provoz poněkud pomalejší. Což platí i na dálnici, kde je místní limit 120 km/h, většinou se ale jezdí pomaleji.

Škoda Auto přizpůsobila svá vozidla místním podmínkám a bezpečnostním normám. „Hodnotí se například i bezpečnost pro motorkáře,“ doplňuje Vošvrda. Modely pro místní trh jsou vybaveny mimo jiné funkcemi jako udržování v jízdním pruhu nebo radar středního dosahu.

 

Zdroj: svetprumyslu.cz