Brusel vytáhl proti čínským elektromobilům
Evropská komise zahajuje prověrku státní podpory výrobců elektromobilů v Číně. Peking se proti šetření ostře ohradil.
Středeční projev šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové o stavu Unie byl rozvláčný, dosti obecný a pro mnohé nudný, zaznělo v něm ale několik vět, které předznamenávají zásadní střet v jednom ze stěžejních oborů evropského, a obzvlášť českého hospodářství – v automobilovém průmyslu.
„Globální trhy jsou nyní zaplaveny levnějšími čínskými elektromobily. Jejich cena je uměle udržována na nízké úrovni obrovskými státními dotacemi. To deformuje náš trh,“ uvedla von der Leyenová v řeči před poslanci Evropského parlamentu.
Současně oznámila, že Brusel začíná s prověrkou subvencí, kterými čínský stát podporuje tamní automobilky. „Evropa je otevřena konkurenci. Nikoli neférovému podbízení,“ dodala předsedkyně Evropské komise.
Takzvané antisubvenční šetření by mohlo vyústit do ochranářských opatření proti dovozu čínských elektromobilů do EU, což by Peking zřejmě nenechal bez odezvy.
Podle agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaný zdroj obeznámený s těmito záležitostmi, by prověřování mohlo trvat devět měsíců a nové celní tarify by se mohly blížit úrovni 27,5 procenta, kterou na čínská auta uvalily Spojené státy.
Podnět k zahájení prověrky čínských automobilek netradičně vzešel přímo od Evropské komise, obvykle je přitom na počátku stížnost z dotčeného oboru. Není ale tajemstvím, že po zásahu EU vůči dovozu levných elektromobilů volala hlavně Francie.
Nedlouho po skončení projevu von der Leyenové se začalo mluvit o hrozící obchodní válce mezi EU a Čínou.
„Z pohledu byznysu to zvyšuje riziko odvety,“ citoval zpravodajský server Politico.eu nejmenovaného lobbistu z automobilového průmyslu.
Odvetných opatření Pekingu se obávají německé automobilky, které mají v Číně výrobní podniky a prodávají tam významnou část své produkce. „V úvahu se musí brát i možné protireakce Číny,“ uvedl Svaz německého automobilového průmyslu VDA k projevu von der Leyenové.
Čínská strana se proti slovům šéfky Evropské komise ohradila. Tamní ministerstvo obchodu označilo unijní vyšetřování za „holý protekcionismus, který vážně naruší a poškodí světové automobilový průmysl a dodavatelský řetězec, včetně EU, a bude mít negativní dopad na hospodářské a obchodní vztahy mezi Čínou a EU“.
Zároveň Peking ujistil, že bude své firmy bránit. „Čína bude velmi pozorně sledovat protekcionistické tendence EU a následné akce a pevně chránit legitimní práva a zájmy čínských společností,“ uvedlo ministerstvo.
Čínští výrobci paradoxně těží z úsilí EU i Spojených států o rychlý přechod od spalovacích motorů k ekologickým pohonům. Odhaduje se, že Čína kontroluje 60 procent světové produkce baterií pro elektromobily.
Obchodní bariéry by podle Bloombergu mohly dopadnout jak na čínského lídra ve výrobě elektromobilů BYD, tak na jeho menší konkurenci Xpeng a Nio.
Šetření Bruselu se má nicméně týkat i zahraničních automobilek, které v Číně elektromobily vyrábějí – BMW, Renaultu a americké Tesly. Právě Tesla je největším exportérem elektromobilů z Číny, za první čtyři měsíce zabrala přes 40 procent čínského vývozu, poznamenala agentura Reuters.
Podle odhadů EU se čínská elektrická vozidla na evropském trhu prodávají zhruba o 20 procent levněji než ta od domácích výrobců. Podíl Číny na prodaných elektromobilech v EU byl loni osm procent, do roku 2025 by však podle odhadů Evropské komise mohl dosáhnout 15 procent.
Ohlášení kroků proti čínským elektromobilům následuje krátce po setkání von der Leyenové s čínským premiérem Li Čchiangem v Indii, kde předseda čínské vlády vyzval EU k dodržování pravidel tržní ekonomiky a „spravedlivé hospodářské soutěži“.
Téma přijde nepochybně na přetřes během návštěvy eurokomisaře pro obchod Valdise Dombrovskise v Pekingu 25. září. Koncem roku se pak má uskutečnit summit EU-Čína.
Zdroj: seznamzpravy.cz