Smrt spalovacího motoru byla odložena

Během jednoho týdne na začátku června oznámila společnost GM investice ve výši přibližně 1,7 miliardy USD do tří závodů na výrobu nové generace plnohodnotných SUV a pick-upů poháněných spalovacím motorem (ICE). 1 miliarda USD půjde do montážního centra Flint a Flint Metal Centre (s rozšířenou karosárnou, novým nářadím a vylepšenými dopravníky v celém montážním procesu); 500 milionů USD bude přiděleno montážnímu závodu v Arlingtonu v Texasu a 200 milionů USD bude použito v kdysi odsouzeném závodě Oshawa v Ontariu.

Společnost má sice ambiciózní plány v oblasti elektromobilů, ale v současné době se jedná především o segmenty menších vozidel, ať už jde o běžné automobily, crossovery a kompaktní SUV. V segmentu plnohodnotných vozidel, v němž má GM řadu modelů, které jsou v tomto segmentu vedoucí – SUV Escalade, Suburban, Tahoe a Yukon, pick-upy Silverado a Sierra – je však zřejmé, že pohon na spalovací pohon zůstane pro společnost preferovanou cestou. Zákon prezidenta Bidena o snižování inflace jistě urychlil investice do výroby baterií a souvisejících dodavatelských řetězců v Severní Americe, přičemž mnohé další budou následovat, ale tyto investice se v současné době zaměřují na menší vozidla; zdá se, že behemotům segmentu full-size SUV a pick-upů je souzeno zachovat si své velké benzinové jednotky ještě několik let.

To je samozřejmě dobrá zpráva pro zaměstnance příslušných továren a jejich dodavatelských řetězců, ale tyto investice nepomohou společnosti GM ani USA snížit emise a neekologickou výrobní stopu tak rychle, jak by si přály. Ačkoli je to v mnoha ohledech zklamání, nemělo by to být překvapením. Již v únoru šéfka GM Mary Barraová uvedla, že společnost ještě zdaleka nesnížila náklady na baterie na úroveň, která by umožnila, aby byly elektromobily téměř stejně ziskové jako jejich benzinové protějšky. A vzhledem k rozsahu těchto nových investičních závazků a délce životnosti nových modelů (nejméně šest nebo sedm let, ale nejspíše dvakrát tolik, protože automobilky rády využívají dvě modelové řady nové platformy a velkých investic, jako jsou tyto) zůstane GM v segmentu vozidel plné velikosti i v roce 2030 zavázán k výrobě vozidel poháněných spalovacím motorem.

Doufejme, že GM najde způsob, jak snížit náklady na baterie tak, aby je mohl se ziskem nasadit do svých plnohodnotných nákladních vozů, ale to nelze předpokládat; společnost prohlásila, že chce být plně elektrická do roku 2035, a je možné, že tohoto cíle dosáhne. Zatímco však bude pracovat na dosažení tohoto cíle, bude potřebovat moderní pohonné jednotky ICE pro svá nejziskovější vozidla, jejichž zisky budou navíc financovat případný zánik pohonných jednotek ICE.

Všechny tyto investice navíc předcházely oznámení z ledna 2023, že GM bude investovat téměř 800 milionů USD do výroby motorů V8 a souvisejících komponentů. Stejně jako investice ve výši 1 miliardy USD do montáže vozidel ve Flintu se i lednová investice do výroby motorů soustředí do Flintu, který je dlouhodobě srdcem výrobních aktivit GM. Další, menší investice v Rochesteru ve státě New York a Defiance v Ohiu přinesly celkovou investici do výroby benzinových motorů a souvisejících zařízení ve výši téměř 920 milionů USD.

Odbory a představitelé místní samosprávy tyto investice uvítali. Přechod na elektromobily povede k velkému přesunu a přeskupení výroby vozidel a souvisejících dodavatelských řetězců, takže cokoli, co zachová a dokonce rozšíří stávající provozy, bude vítáno pro krátkodobou úlevu, která může těmto závodům zajistit i dlouhodobou budoucnost. Nikde to není patrnější než v kanadském závodě Oshawa. Ještě nedávno byla Oshawa určena k trvalému uzavření, ale nyní, po uzavření od konce roku 2019 do listopadu 2021, bude brzy pracovat na třísměnný provoz a vyrábět lehké i těžké vozy Silverados na stejné lince; jedná se o jediný závod v síti GM, který vyrábí lehké i těžké vozy na stejné lince, což je flexibilita, která může závodu v budoucnu přinést dobré výsledky.

Zdá se, že přechod na elektromobily je nezastavitelný – i když Toyota může uspět s vlastními snahami o využití vodíku, a to jak v oblasti palivových článků, tak v oblasti použití vodíku v pohonných jednotkách s vnitřním spalováním -, ale v Severní Americe bude přechod v segmentech větších nákladních vozidel pozdější a pomalejší než v segmentech menších vozidel. V zemi stále levné ropy a při absenci přísných norem, jako je Euro 7, zůstane trh s behemoty GM silný po příští desetiletí a možná i déle. Ještě neodepisujte vozy s vnitřním spalovacím motorem.

 

Zdroj: automotiveworld.com