Co pro USA znamená kalifornský zákaz spalovacích motorů?

Kalifornie zrychluje americký boj proti změně klimatu, protože už má plány na postupné vyřazení motorů s vnitřním spalováním (internal combustion engines – ICEs) s pravidlem Advanced Clean Cars II. Zatímco jiné trhy po celém světě také stanovily cíle, aby vyřadily prodej vozidel s ICE, Kalifornie je v USA úplně první. V tomto státě přeprava představuje největší zdroj emisí globálního oteplování a znečištění ovzduší.

V září 2020 podepsal kalifornský guvernér Gavin Newsom výkonný příkaz k ukončení prodeje nových dieselových nebo benzínových automobilů ve státě do roku 2035. Nyní California Air Resources Board (CARB) hlasovala pro dotáhnutí tohoto pravidla do konce, čímž byl stát postaven na cestu k nulovým emisím. Nové nařízení stanoví plán s různými milníky. Do roku 2026 by 35 % všech nových automobilů, vyjíždějících z továren, muselo být buď bezemisních nebo ve verzi plug-in hybrid. Toto procento se v roce 2030 zvýší na 68 % a do roku 2035 by mělo vyšplhat na 100 %. Doposud v roce 2022 tvořila vozidla s nulovými emisemi (zero-emissions vehicle – ZEV) asi 15% nových automobilů prodaných ve státě.

Předsedkyně CARB Liane Randolphová popsala nařízení jako stanovení „ambiciózních, ale dosažitelných cílů pro prodej ZEV“. Kalifornie je zdaleka největším trhem v USA pro ZEV. V první polovině roku 2022 představoval 36,9 % všech registrací nových elektrických vozidel v USA. Podobné je to i s vozidly s palivovými články. Randolphová poznamenává, že nařízení obsahuje „průkopnické strategie, jak přivést ZEV do více komunit, a je podporováno guvernérovým rozpočtem ZEV, který poskytuje pobídky k zpřístupnění ZEV nejširšímu počtu ekonomických skupin v Kalifornii, včetně spotřebitelů s nízkými a středními příjmy.“

ChargePoint chargers

ChargePoint a Charge Across Town spolupracují s California Energy Commission na vybudování stovek nabíječek pro elektromobily v bytových domech a bytových komplexech po celém státě

Kalifornie není pouze vedoucím trhem pro prodej ZEV v USA; je to také největší trh pro prodej nových aut jako celek. V první polovině roku 2022 se Kalifornie na celkovém americkém trhu s novými auty podílela z 11,7 %. Čištění emisí v tomto samotném státě by mohlo mít znatelný dopad a je pravděpodobné, že další státy budou na Kalifornii navazovat.

K dnešnímu dni 17 států přijalo všechny nebo část ze stávajících kalifornských předpisů o nízkoemisních a bezemisních vozidlech. Celkem více než 35 % národního prodeje nových vozidel splňuje kalifornské automobilové emisní standardy. „Kalifornský krok by mohl urychlit přijetí elektrických vozidel po celé zemi,“ poznamenává Michelle Krebsová, výkonná analytička společnosti Cox Automotive. Guvernér Washingtonu uvedl, že jeho stát do toho půjde s Kalifornií a další státy, jako jsou Massachusetts, New York a Virginie, budou také pravděpodobně následovat.

Politika však bude nevyhnutelně utvářet diskuzi. „Mimo Kalifornii s sebou může zákaz benzínových a dieselových vozidel přinášet politickou rozepři, zejména ve státech s automobilovými montážními závody a velkou automobilovou zásobovací základnou pro vozidla s ICE,“ poznamenává Krebsová. „Mohou váhat s takovým krokem kvůli potenciální ztrátě pracovních míst. Stát Virginie, který obvykle navazuje na Kalifornii, má nyní republikánského guvernéra, a proto se i zde již ozývají hlasy, že takový zákaz by vyvolal konflikt.

Dopad na značku

Zatímco se pravidla teprve tvoří, vyhlídky na elektrickou budoucnost nejsou žádnou novinkou. Automobilky v průběhu let investovaly nemalé peníze jak do elektrických baterií, tak do vodíkových palivových článků. Celkově vzato by se těm, kdo se již angažují v elektromobilitě, mělo vést dobře. Krebsová poukazuje na to, že Tesla má výraznou výhodu: „Již nyní je celonárodní jedničkou v prodeji elektromobilů – a luxusních vozů obecně. Kalifornie prodává nejvíce elektromobilů a většina prodejů Tesly je tam. Odhaduje také, že Hyundai a Kia budou mít pravděpodobně z tohoto kroku prospěch.

Pokud jde o Velkou trojku, časový plán Kalifornie je v souladu s plány GM nabízet celou řadu ZEV do roku 2035. Buick a Cadillac mají za cíl stát se do roku 2030 plně elektrickými značkami. Stellantis nedávno investoval 35 miliard USD do elektrifikace vozidel a souvisejícího softwaru. Společnost plánuje uvést na trh 25 elektromobilů v USA do roku 2030.

Ford je také na dobré cestě. V rámci své účasti v celosvětové iniciativě RouteZero si Ford klade za cíl produkovat více než polovinu svých nových automobilů a dodávek s elektrickým pohonem celosvětově do roku 2040 a do roku 2035 na předních trzích, jako jsou USA. „Ve Fordu je boj proti změně klimatu strategickou prioritou a jsme hrdí na naše partnerství s Kalifornií pro přísnější emisní normy vozidel“ řekl Bob Holycross, vedoucí oboru udržitelnosti ve Fordu. „Jsme odhodláni vybudovat budoucnost dopravy s nulovými emisemi, podpořenou našimi vlastními investicemi v hodnotě více než 50 miliard USD do elektromobilů a baterií do roku 2026.“ Dále popisuje pravidlo CARB Advanced Clean Cars II jako „přelomový standard, který bude definovat čistou dopravu a bude příkladem pro USA“.

Tesla home charging

Tesla je po regulační změně v jedné ze silnějších pozic

Protivítr

Zatímco ekologické skupiny krok CARB uvítaly, v jiných koutech se setkal s odporem a obavami. Aliance pro automobilové inovace se například domnívá, že je příliš ambiciózní a nebere v úvahu vnější faktory, které ovlivní nástup a výrobu elektromobilů, jako je inflace, nabíjecí a vodíková infrastruktura, dodavatelské řetězce, dostupnost minerálů, ceny a nedostatek polovodičů. „Jsou to složité, provázané a globální problémy, které jsou mimo kontrolu CARB a automobilového průmyslu,“ poznamenává generální ředitel Aliance John Bozzella. „Co jsme řekli CARB a dalším je, že dostat na silnice více elektromobilů (cíl, který jednoznačně sdílíme a každý den pracujeme na jeho pokroku), musí jít ruku v ruce s dalšími politikami, které společně nakonec určí úspěch tohoto přechodu.”

Konkrétně uvádí otázky týkající se kritických dodavatelských řetězců nerostných surovin a baterií, cenové dostupnosti elektromobilů a přístupu k domácímu nabíjení. „Vyřešení těchto otázek určí konečný úspěch kalifornských předpisů a transformace elektromobilů,“ dodává Bozzella.

Podobně Kalifornská vodíková koalice vyjádřila obavy ohledně schopnosti současné vodíkové palivové sítě uspokojit zvýšenou poptávku v důsledku změn pravidel. „Toto rozhodnutí podtrhuje potřebu investovat do palivové infrastruktury pro rostoucí trh s vodíkovými vozidly, což je kritická možnost pro ty, kteří žijí ve vícerodinných bytech, „superdojíždějících“ a domácnostech s jedním vozidlem, kde nabíjení baterií nedává smysl,“ říká mluvčí koalice. “Je načase, aby zákonodárný sbor investoval do vodíkových čerpacích stanic, jinak stát nebude schopen tento příkaz splnit.”

California EV charger

Nabíječka elektromobilů umístěná v oblíbeném odpočívadle Tejon Pass poblíž trati Los Angeles/Kern County

Krebsová vyvolává otázky ohledně toho, zda mohou automobilky vyrobit dostatek vozidel, aby uspokojily poptávku: „Mají dostatečně robustní dodavatelský řetězec, zejména pro kritické minerály používané v bateriích? Je k dispozici dostatečná kapacita baterií? Výrobci automobilů zápasí s uzavíráním dohod o stabilních zdrojích kovů a se stavbou továren na baterie.

Neméně důležité je, zda si spotřebitelé budou kupovat elektromobily a jestli si je budou moci dovolit? Studie Cox Automotive Path to EV Adoption z roku 2021 zjistila, že hlavní překážkou pro přijetí elektromobilu byla cena. „Ještě před pandemií a globálním nedostatkem čipů, který omezoval výrobu a zásoby a způsobil prudký nárůst cen, čelily USA krizi dostupnosti,“ říká Krebsová. Kelley Blue Book uvádí průměrnou cenu nového vozidla s ICE na 48 000 USD, zatímco průměrná cena elektromobilů je 67 000 USD.

Hráči v sektoru aftermarketu vznesli námitky ohledně zaměření zejména na automobily s elektrickým pohonem. „Zatímco technologie elektromobilů rozšiřuje možnosti čisté dopravy, Asociace trhu speciálních zařízení (SEMA) bude i nadále obhajovat jménem průmyslu, který pomohl učinit ICE spolehlivou, dostupnou a čistou variantou pro miliony spotřebitelů,“ komentuje generální ředitel Mike Spagnola.

S nadšením poukazuje na to, že kombinované emise ze šesti nejběžnějších látek znečišťujících ovzduší mezi lety 1980 a 2020 klesly o 78 %, což připisuje „z velké části pokroku v čistší technologii ICE, která se neustále zlepšuje. SEMA podporuje tržní řešení, která zaručují dostupnou volbu pro spotřebitele, zachovávají pracovní místa a těší se širokému konsenzu v rámci průmyslu, vlády a široké veřejnosti,“ dodává Spagnola.

Susanna Gotschová, vrchní ředitelka a průmyslová analytička společnosti CCC Intelligent Solutions, varuje, že postupné vyřazování ICE by mohlo mít obrovský dopad na odvětví pojištění a oprav. Podle nedávných údajů od CCC mají elektromobily, které byly poškozeny kolizí, vyšší průměrné náklady na opravu než jejich protějšky bez elektromotoru. Navíc oprava elektromobilu trvá déle, což vyžaduje další skenování a kalibrace. „Jakmile se opraváři plně dostanou do tempa v oblasti servisu elektromobilů, vyšší efektivita může pomoci srovnat náklady na opravy s neelektrickými vozidly, ale to se nestane přes noc,“ říká Gotschová.

Zvládnou to?

Jakýkoli nový standard vyvíjí tlak na zavedený ekosystém a změna se nikdy neobejde bez nepohodlí. CARB si myslí, že je to možné, ale ostatní? Krebsová popisuje plán jako „odvážný, ambiciózní a přicházející s výzvami“. Konkrétně varuje, že investice do infrastruktury „budou mít zásadní význam pro úspěch Kalifornie se zákazem a přijetím elektromobilů“.

Jessica Caldwellová, výkonná ředitelka pro statistiky ve společnosti Edmunds, je ve svých vyhlídkách optimističtější: „Vzhledem k tomu, že nákupy elektromobilů již tvoří 15 % prodejů v Kalifornii, není k dosažení prozatímního cíle 35 % do roku 2026 daleko. Zvláště proto, že nákupní podmínky jsou ne příliš ideální kvůli nedostatkům. Pokud automobilky dokážou nastartovat výrobu, dostatečně investují do nabíjecí infrastruktury a rozvodné sítě a posílí dostupnost finančních pobídek, měl by být tento milník dosažitelný – nebo dokonce překonatelný.“

 

Zdroj: automotiveworld.com