Raiffeisenbank: Ceny výrobců rostou o 21 %
Ekonomický kalendář dnes v 9 odstartovaly české ceny průmyslových výrobců, které meziročně ukázaly opět pádivé hodnoty okolo 20 %. Německý ZEW index, měřící sentiment u aktérů na finančním trhu, bude jedním z prvních měkkých ukazatelů reflektujících válku na Ukrajině a čeká ho tak s největší pravděpodobností strmý pád.
Na náhledové fotografii: David Vagenknecht ,makroekonomický analytik ve společnosti Raiffeisenbank.
Lednový průmysl z eurozóny ještě „postižený“ válkou nebude a proti prosinci by měl víceméně stagnovat. Uzavírat den budou data ohledně cen amerických výrobců, ty by už ale do středečního rozhodnutí Fedu výrazněji zasáhnout neměly. Včerejší čísla z českého maloobchodu skončila mírně pod naším očekáváním i odhadem trhu, díky slabé základně z minulého roku je ale meziroční růst slušný.
Ceny průmyslových výrobců rostly v únoru o 21,3 %, my jsme očekávali nižší růst o 19,8 %. Ve směru vyššího růstu stejně jako v předchozích měsících působily zejména ceny energií a jiných komodit. Více se tématu budeme věnovat v dnešním komentáři.
Německý březnový ZEW index dnes s největší pravděpodobností čeká pořádný propad, a to jak z pohledu indexu, který hodnotí aktuální podmínky, tak i z pohledu budoucích očekávání. Subjekty na finančním trhu tak již naplno projeví svoje pocity ohledně války na Ukrajině. U indexu hodnotícího budoucí podmínky očekává trh pokles z hodnoty 54,3 na 5. Odhady analytiků se ale tentokrát pohybují v rozmezí od -40 do +28 a výsledek je velmi nejistý. Pro připomenutí, v březnu 2020 při vypuknutí pandemie se index propadl až na -49,5 bodu. Index hodnotící aktuální podmínky by se podle analytiků měl propadnout z -8,1 na -22,5 (-93,5 během pandemie).
Lednový průmysl v eurozóně by na meziměsíční bázi měl skončit beze změny, mírný 0,5% pokles očekává trh ve srovnání s loňským rokem. Lepší výsledky v Německu a Francii víceméně vykrátí pokles v Itálii nebo třeba Irsku.
Poslední zajímavá informace pak dnes dorazí ze Spojených států, kde bude zveřejňován index cen výrobců. Stejně jako v případě Česka budou hrát roli zdražující energie a očekává se tak meziměsíční nárůst o 0,9 %. Pokračující problémy v dodavatelských řetězí a nově válka na Ukrajině nedá s největší pravděpodobností oddechnout růstu ani v následujících měsících.
Zdroj: automakers.cz