Kaspersky: Většina lidí nechce návrat k tradičnímu způsobu práce

Z celosvětového průzkumu společnosti Kaspersky, kterého se zúčastnilo na 8 000 zaměstnanců malých a středních firem, vyplývá, že téměř tři čtvrtiny respondentů (74 %) chtějí přehodnotit způsob práce běžný před příchodem pandemie Covid-19.

Pracovníci napříč všemi kontinenty se už nechtějí vracet k dřívějším pracovním návykům a preferují možnost lepší kombinace trávení více času se svými blízkými (47 %), úspor nákladů (41 %), či práce na dálku (32 %).

Vedení firem se musí vypořádávat se stále většími počty zaměstnanců pracujících na dálku a rychle všechno přizpůsobit tomu, aby bylo zachováno zabezpečení a bezproblémový chod společností. Zaměstnanci naopak tento okamžik proměny využívají jako příležitost k přehodnocení dosavadních priorit a plánování změn v pracovním nasazení, včetně zakomponování věcí, na nichž jim záleží nejvíce. A vzhledem k tomu, jak se proměňuje pracovní styl i život doma, jsou to nyní zaměstnanci, kteří mají pocit, že jsou v pozici, kdy určují běh věcí.

Zaměstnanci žádají větší vyváženost mezi prací a osobním životem

Díky postupnému rozvolňování dřívějších nepružných pracovních procesů si nyní zaměstnanci začínají promýšlet nové strategie, které by vedly k živější, vstřícnější a lidštější kultuře práce. Z průzkumu společnosti Kaspersky konkrétně vyplývá, že téměř dva z pěti zaměstnanců (39 %) si přejí, aby skončil formát pevné pracovní doby od 9 do 15 hodin, přičemž podíl kladných odpovědí je ještě vyšší u věkové skupiny 25-34 let (44 %), což naznačuje pozvolna rostoucí trend. Podobný podíl zaměstnanců je připraven opustit model pevně stanovených pracovních míst v kancelářích a zhruba třetina (32 %) by ráda zrušila i dosavadní schéma pěti pracovních dní v týdnu.

Průzkum rovněž ukázal, že téměř třetina (32 %) zaměstnanců vnímá práci na dálku jako třetí největší přínos, který představuje vedlejší důsledky pandemie nového typu koronaviru – hned po možnosti trávit více času s rodinou (47 %) a úsporou nákladů na cesty do práce a za stravování v restauracích (41 %). Ukazuje se, že většina z výhod vnímaných zaměstnanci se týká prosazování nových příležitostí, jak se osobně rozvíjet i mimo práci. Respondenti stále silněji vnímají důležitost zachování vyváženosti mezi prací a osobním životem.

Práce na dálku si žádá lepší zabezpečení

Ovšem s tím, jak zaměstnanci stále více vyžadují nové pracovní postupy a výhody, které lze shrnout do pružné pracovní doby a možnosti pracovat odkudkoli, narůstají firmám požadavky na nezbytné posilování a přizpůsobování podpory, kterou poskytují svým pracovníkům. Vzhledem k tomu, že víc než třetina (38 %) zaměstnanců aktivně vyžaduje od svých zaměstnavatelů větší technologickou podporu při práci z domova, je třeba jim poskytnout nástroje a technologie, jež zajistí, aby byli stále dobře produktivní, mohli být připojeni k internetu a zabezpečeni. Tyto požadavky jsou naléhavější než kdykoli v minulosti.

„Nacházíme se v situaci, kdy se vše mění a nově definuje, a to je velmi vzrušující. Je zjevné, že tato pandemie urychlila digitální transformaci a prolínání našich osobních a pracovních životů. Jsme svědky toho, jak zaměstnanci využívají technologie, aby se chopili nové budoucnosti a byli schopni využít přicházející změny, aby jim přinesly větší volnost a flexibilitu. Na zaměstnavatelích teď záleží, aby se dokázali tomuto trendu přizpůsobit a nově strukturovali pracovní místa, aby byli zaměstnanci produktivnější, pracovní místa udržitelnější a tvarovatelnější,“ říká Miroslav Kořen, generální ředitel společnosti Kaspersky pro střední a východní Evropu.

Společnost Kaspersky chce firmám pomáhat, aby jejich flexibilní pracovní síly byly i nadále v bezpečí, a navrhuje proto, aby dodržovala následující doporučení:

– Zajistěte, aby si vaši zaměstnanci byli ještě více vědomi kybernetických hrozeb. Ať už budou pracovat z domova nebo na cestách, práce na dálku pro ně znamená naprosto nový posun ve způsobu chování a myšlení.

– Zvyšte úroveň povědomí svých zaměstnanců o kybernetické bezpečnosti díky platformě společnosti Kaspersky Automated Security Awareness Platform a motivujte je k uplatňování znalostí, jež budou každý den získávat v rámci tohoto interaktivního online nástroje.

– Přijměte veškerá zásadní opatření k ochraně dat, která zabezpečí jak firemní data, tak zařízení, jako jsou aktivace ochrany přístupu pomocí hesla, zašifrování pracovních zařízení a zajištění zálohování všech firemních dat.

– Zajistěte zabezpečení v kancelářích i mimo ně. Ochrana práce zaměstnanců v kanceláři nebo jinde bez ohledu na zařízení, které právě používají, je nyní snazší než kdy dřív díky komplexním řešením, která nabízí například Kaspersky Endpoint Security Cloud.

Podrobnější informace o řešení Kaspersky Endpoint Security Cloud a možnostech, jak může poskytovat robustní ochranu před hrozbami, které se neustále vyvíjejí, naleznete na těchto webových stránkách.

Práce z domova v České republice

Lokální výzkumy celosvětový trend potvrzují. Data poskytla společnost LMC, provozovatel portálů Jobs a Atmoskop, která podrobné pravidlené výzkumy českého trhu práce provádí. „V České republice jsou zaměstnanci i zaměstnavatelé práci z domova výrazně otevřenější než před pandemií,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský zodpovědný za datové analýzy LMC.

Podle posledního průzkumu LMC ke konci září vedeném mezi zaměstnanci všech profesí pracovala běžně z domova již více než třetina lidí. „Alespoň některé dny v týdnu z domova i před nástupem druhé vlny pandemie pracovalo plných 34 procent zaměstnanců napříč všemi profesemi, podíl mezi lidmi v kancelářských typech povolání je ovšem výrazně vyšší. Většina z nich si přitom nynější možnosti větší flexibility pochvaluje,“ uvádí Dombrovský. „Důležité je, že takové hodnocení možností práce na dálku nesdílejí jen samotní řadoví zaměstnanci, ale letos už i většina jejich manažeřů,“ doplňuje Dombrovský.

Podle posledního průzkumu LMC mezi zástupci vedení českých firem téměř 60 procent manažerů hodnotí letošní častější práci na dálku i její výsledky nad očekávání pozitivně, přestože se především na jaře řada z nich potýkala s prvotními obtížemi, například co se vybavení či nastavení komunikace ve firmách týče. „A pro třetinu zástupců vedení firem je navíc častější využívání možností práce na dálku nejsilnějším trendem, s nímž v důsledku pandemie počítají i do budoucna. Češi – jak manažeři, tak i běžní zaměstnanci – však zároveň dávají většinou přednost určitému hybridnímu režimu, tedy možnosti střídat práci z domova a v kanceláři, podle vlastních potřeb a po domluvě v rámci týmů. Trvalou práci pouze z domova upředňostňuje jen velmi malá část lidí,“ dodává.

Společnost Kaspersky pověřila v říjnu 2020 nezávislou výzkumnou agenturu Censuswide, aby provedla průzkum 8 076 zaměstnanců malých a středních firem (s 10 až 250 zaměstnanci) v Brazílii, Belgii, Číně, Francii, Německu, Itálii, Japonsku, Lucembursku, Malajsii, Mexiku, Nizozemsku, Rusku, Španělsku, Jihoafrické republice, Turecku, Spojených arabských emirátech, UK a USA.

Výzkum společnosti LMC mezi českými zaměstnaci proběhl v září 2020 ve spolupráci s výzkumnou agenturou G82. Zúčastnilo se jej 1001 respondentů, jejichž skladba byla reprezentativní vzhledem k hlavním sociodemografickým ukazetelům a ke skladbě zaměstnanosti v ČR. Výzkum společnosti LMC zaměřený na proměnu pracovní kultury po pandemii proběhl v květnu 2020, odpovídali v něm zástupci vedení 1132 firem a organizací všech velikostí a ze všech segmentů činnosti napříč trhem.

O společnosti Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která byla založena v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jež tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání více než 400 milionů uživatelů a pro 250 000 firemních klientů přinášíme ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na adrese www.kaspersky.com.